| alejinxique a întrebat:

E sanatos pentru un laptop sa functioneze fara baterie si doar conectat la priza cu cablul de alimentare? O colega mi-a spus ca daca stau cu el cu bateria pusa si cablul conectat se va strica bateria si ca ei bateria de abia 15 minute o mai tine. Sau bateria e facuta sa tina 2-3 ani? Cand se inlocuieste si cum (unde e bateria carcasa care se vede cand bateria e pusa la loc e in culoarea laptopului. Daca schimb bateria trebuie sa caut una cu acelasi design?

5 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut
Intr-adevar este recomnadat sa nu alimentezi simultan si de la priza si de la baterie, scurtezi durata de viata a acesteia.
Scoate bateria cand nu o folosesti, dar incarc-o si descarc-o complet de cel putin 1-2 ori pe luna.
Daca intetionezi sa o schimbi cumapra doar de la acelasi producator un model identic sau compatibil.

| Arthur a răspuns:

Este adevărat, dar dacă se opreşte curentul şi lucrezi la ceva important? După aceea mai este şi problema alimentatorului pentru care bateria are rol de tampon micşorând şocul la pornire în cazul unei pene de curent, dacă nu suportă şocul nefiind de calitate punem în pericol şi laptopul.
Trebuie respectate ciclurile de încărcare - descărcare şi vom prelungi viaţa bateriei. Şi mai trebuie să avem grijă să se încarce complet, iar când s-a descărcat, să nu o lăsăm aşa multă vreme.

| rRAzvANn a răspuns:

A da e mai bine daca il folosesti in casa sa scoti bateria si daca vrei sa iti iei alta trebuie exact la fel (depinde de marca)

| HinoKahoko a răspuns:

Eu am un laptop de 3-4 ani si tot timpul l-am tinut atat cu cablu cat si cu baterie si nu are nimic. Cand scot cablul ma tine cam 3 ore.

| yonela_3975 a răspuns:

Da colega ta are drepate daca folosesti leptopul cu bateri pusa si conectat la priza se va strica bateria verisoara mea a patit asata ii tine max 5 minute. dar daca scoti bateria si e conectat doar la priza nu se intampla nimic.bateria e acolo in spatele laptopului.