| MisterSTAG a întrebat:

E un lucru normal ca atunci cand laptopul intra in standby mode sa se auda un bazait continuu, incet, in sursa de alimentare? Presupun ca sursa retine mai mult curent electric deoarece nu il mai trimite la laptop si de asta se aude bazaitul. Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Katalyn1999 a răspuns:

Este perfect normal sa se auda acel bazait deoarece incarcatorul laptopui se alimenteaza de la priza cu curent alternativ (220V, 50Hz) ceea ce creaza acel bazait. Orice statie de transformare care se alimenteaza cu curent alternativ bazaie (incarcator de telefon, trensformator electric, sursa din televiszor, calculator etc.)
Acel bazait este perfect normal atata timp cat nu se aude tare (prin tare ma refer sa nu se auda ca difuzorul unui telefon la volum mediu cam asa)!