| RedNightmare a întrebat:

Ecranele ips lcd se ard ca si amoledurile cu timpul sau sunt mai durabile?

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Eu am ecrane LCD care functioneaza de ani de zile fara niciun defect.

| Illuminati2016 a răspuns:

Ecranele ips lcd au durata de viata mai mare dar emit lumina in orice situatie chiar si pe fond negru ceea ce poate fi enervant noaptea plus ca asta inseamna un contrast nu tocmai bun iar AMOLEDurile au durata de viata putin mai scazuta dar asta inseamna ca se degradeaza culoarea (ramane imprimata daca se afiseaza o imagine penteu timp indelungat) dar au negeu adevarat contrast excelent.fiecare cu avantajele si dezavantajele lui

| Bizon95 a răspuns:

Da
lcd-ul a fost cel mai tare cand e vb de durabilitate
mai tare ca led si apoi oled
DAR
contin lampa fluorescenta, care inseamna mercur, deci, daca se sparge ai sanse serioase sa inhalezi mercur si ala e nociv oricat ar fi de putin!

| aXy99 a răspuns:

Sunt mai durabile, dar nici oledurile nu sunt asa de rele. Decat daca te uiti la o imagine statica foarte mult timp.