| alexandru1324 a întrebat:

Ecranul televizorului vede intr-o nuanta rosie si nu se poate regla din setari nu stiu ce are nu se vede nici clar

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cumpara-ti un televizor nou!
Repararea televizoarelor nu mai este rentabila. Poti gasi televizoare noi si bune, cu garantie, la preturi chiar sub 1000 lei, chiar si in rate.

| RxTx a răspuns (pentru Bula):

Poate este doar dereglat din setările RGB

| Bula a răspuns (pentru RxTx):

Defocalizat (imagine stearsa) poate fi doar la televizoare cu tuburi.
Nu se poate da "resetare de fabrica la asemenea televizoare, fiindca nu lucreaza pe baza de soft.
De regula, reparatia unei asemenea probleme este dificila si costisitoare (poate e dus TC).

| RxTx a răspuns (pentru Bula):

Daca televizorul lui este xu tub catodic arunci se poate regla nivelul amplificarii fiecărei culori
Magenta
Se poate face echilibrul dintre culori cu șurubelniță

Dar daca este un televizor modern atunci sa caure xum se poate reseta la setarile din fabrica

| Bula a răspuns (pentru RxTx):

Lipsa de o culoare + defocalizare = tub catodic uzat (la peste 95% din cazuri).
La televizoare noi, plate (LCD, Led, etc.) NU exista defocalizare /"imagine stearsa".

| RxTx a răspuns (pentru Bula):

Nu vad de unde scoti tu defocalizare

Dar daca e tub atunci inseamna ca rosu merge bine
Mai de graba sa consumat catodul de Albastru

Asta se rezolva cautand schema tubului
Si se alimenteaza filamentul la tensiunea de 6volti
Sau se citesre din documentaria tehnica a acelui tub cu ce tensiune se alimenteaza el in mod normal
Si pentru regenerarea culorii se poate aplica o tensiune putin mai mare pe filament
In timpul on care se introduce intre carod si grila cateva zeci de mii de volti de exemplu fabricate cu ajutorul unei bobine de inductie de dacie

Sau cu ajutorul uni ridicator de tensiune fabricat din 2 condensarori si 2 diode gen triplor
Care este alimentat direct din priza si scoate 600v

Dar mai bine merge xu bobina de inductie de dacie

Ii ajunge o descarcare maxim doua pe carodul de albastru

Si preventiv o singura descarcare pe carodul de verde

Cel rosu fiind lasat in pace pentru ca nu are nici o oroblema

Apoi se regleaza focalizarea de la magneteii din fundul tubului

Iei o placa video xu iesire de video semnal sau faci intr-un fel sa apara pe ecranul acelui televizor o mira special fabricata de Nokia pentru reglarea focalizarii tuburilor catodice
Foloseam eu prin 1996
Este o aplicatie de ms-dos cred ca e si de windows

Aceasta este cea mai buna aplicatie de pe planeta pentru reglarea culorilor si a focalizarii si a tot ceea ce iti doresti la un televizor
https://www.softpedia.com/......Test.shtml

| Bula a răspuns (pentru RxTx):

N-ai citit atent intrebarea: "nu se vede nici clar" = asra inseamna ca se vede "sters", adica defocalizat.
La televizoare LCD si Led etc. asemenea fenomen nu poate exista.
De aici rezulta ca e defocalizat.
Lipsa unei culori, singur, denota problema in circuitul electronic al culorii (rareori din tub). Insa, daca apar ambele probleme deodata, atunci problema este cu tubul uzat.

Eu dau raspunsul exact la enuntul problemei.
Daca enuntul este gresit, atunci e problema lui.

| RxTx a răspuns (pentru Bula):

Sters nu inseamna defocalizat

| RxTx a răspuns (pentru Bula):

Sters inseamna si ca nu se vede verde si albastru bine ci cu preponderență se vede rosu mult mult mult mai accentuat de cât celelalte culori
Sters poate insemna si ca lipseste verde dar el nu srie sa expeime in cuvinte ceea ce vede pentru ca el nu isi da seama ca lipseste verde

| Bula a răspuns (pentru RxTx):

La imagine:
Sters inseamna manjit, ne-clar.
Ce spui tu se cheama "lipsa culoare" sau "culoare denaturata", "culoare ne-naturala".
Am reparat sute- poate mii de televizoare si monitoare, cunosc denumirile atat tehnice, cat si cele "populare".

| RxTx a răspuns:

Reglare R.G.B.
Magenta
Ai prin setări posibilitatea de reglare a amplificării pe fiecare culoare in parte
Ceea ce se numește tenta

Aceasta se poate seta la televizoarele cu tub cu șurubelniță din finalul video de la gângarul tubului

Dar la monitoare ai posibilitatea sa alegi ca pentru snobi cum sa se vada ca la cineva
Sau standard
Sau ca la monitor
Explică undeva si cred ca ai chiar buton pe telecomanda dedicat special pentru a alege cum vrei sa se vada
Si iti da el mai multe exemple
Sa se vada pentru calculator pc
Sa se vada ca la opera
Sa se vada ca pentru sport
Asa ca asta este ultima explicatie ca pentru oameni ce nu cunosc nimic rehnic in televizoarle mai noi

Sau in cele putin mai vechi avea o norma de culoare
Si iti da niste numere
600K. Asta înseamnă o imagine mai galbena spre roșu
900K înseamnă o imagine standard
1200K înseamnă o imagine cu tenta de albastru
Dar astea apăreau cand producătorii de televizoare mai sperau ca utilizatorul final a mai trecut pe la scoala si ca mai are ceva cultura tehnica.
Acum mai nou nu se mai explica asa de avansat ci poate te întreabă la ce vrei sa te uiți
Daca vrei sa te uiți al o floare de aproape
Daca vrei sa privesti un peisaj panoramic
Daca vrei sa asculți rock
Daca vrei sa vizualizezi opera
Daca vrei efect de cinematograf

Cam asa ma aștept sa fie in ziua de azi in societatea de consum.

Eu vin din epoca in care se baga șurubelniță in televizor pentru a regla cat de mult albastru sau verde sau Roșu
Ponderea fiecârei culori in imaginea tv-ului respectiv

| RxTx a răspuns:

Dai resetare la setările din fabrica televizorul tau poate este doar dereglat!

| Wr3nch a răspuns:

Sa mergi la un service.