| AlexAndreiD a întrebat:

Editez din cand in cand materiale video. La FullHD este ok dar cand randez pe 4k (fie pe 24p fie pe 50p) monitoarele se opresc din senin, calculatorul ramane pornit si pana nu restartez de la buton - calculatorul nu mai face nimic, Este pornit dar practic este mort. Am schimbat de 2 ori placa video si la fel face. Deci nu este de la placa video. Am procesor Ryzen 1500x care are coolerul stock si placa de baza Asus Prime 350 Plus. Temperaturile la procesor sunt pe la 65-67 de grade in timpul randarii. Placa video abia isi foloseste potentialul, are 50-55 grade si lucreaza cu 2-3%. Greul ramane pe procesor. Ma poate ajuta cineva? Ce pot sa fac sa nu se mai restarteze? Sa fie procesorul slab pentru randari video? Sa fie coolerul slab si trebuie un cooler mult mai bun? Sa fie placa video slaba si trebuie una mult mai buna? Sa fie sursa? (sursa este Corsaire 650w bronze, 80+) Sau poate fi altceva? Sunt disperat si nu stiu ce sa fac

Răspuns Câştigător
| GdX a răspuns:

Nasol atunci. Incearca sa faci ceva curatenie prin registrii calculatorului. Sterge-l de erori, Lasa-l fara capac sa aiba aerisire. Sau pune pe carcasa un cooler mare. Vezi sa ai spatiu suficient pe HDD, sa ai RAM destul care poate sa se umple cand randezi si sa aiba posibilitatea sa se elibereze imediat. Poate la tine RAM-ul se incarca si nu se mai goleste imediat.

17 răspunsuri:
| BostanDaniel1974 a răspuns:

Ai curatat hardul?

| GdX a răspuns:

In ultima intrebare pe care o pui este ce sa faci sa nu se mai restarteze. Dar la inceputul descrierii problemei, spui ca iti raman blocate monitoarele si tu restartezi calculatorul. Pana la urma care este problema? Ti se restarteaza calculatorul sau nu ti se restarteaza. Te-ai gandit ca problema sa fie de la monitoare? Ce fel de monitoare ai?

| AlexAndreiD explică (pentru GdX):

Se opresc monitoarele, raman negre ca si cum sunt inchise. Calculatorul ramane pornit. Pe orice as apasa pe tastatura nu are nicio reactie iar calculatorul reporneste dupa ce tin apasat pe buton in jur de 10 secunde.

| AlexAndreiD explică (pentru BostanDaniel1974):

Cum sa curat hardul? laughing E o gluma? Nici nu se poate curata, daca-l desfaci intr-o camera obisnuita si e putin praf iti iei adio de la date. Plus ca eu folosesc numai SSD la randari, hardurile le tin pentru stocare

| GdX a răspuns (pentru AlexAndreiD):

Te-ai gandit ca problema sa fie de la monitoare? Monitoarele sa nu suporte 4k? Sa nu suporte randari multe? Au si monitoarele o protectie pentru a nu se arde pentru a nu aparea screen burn?

| BostanDaniel1974 a răspuns (pentru AlexAndreiD):

Nu ai inteles sa-l cureti de erori

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Hdtune_255

| AlexAndreiD explică (pentru BostanDaniel1974):

Cu Hdtune stiam, doar ca eu nu folosesc harduri la randari. HDD-urile au 30 de zile de cand sunt cumparate iar ssd-urile sunt cumparate acum 5-6 zile, sunt practic noi.

| BostanDaniel1974 a răspuns (pentru AlexAndreiD):

Bine atunci cred ca nu iti suporta placa video 4k

| AlexAndreiD explică (pentru GdX):

Eu cred ce zici dar in mod normal randarea banuiesc ca nu are treaba cu monitorul. Abia dupa randare cand vizualizezi continutul poti avea probleme. La mine se intrerupe in timpul randarii, pe la 60-70% adio happy La un moment dat s-a intamplat o singura data chiar si la o randare pe FullHD dar la 50p (50 frameuri pe secunda) La 24p pe FullHD nu are nici pe dracu. Merge brici. Ma gandesc sa nu fie de la coolerul cu care vine. El saracu raceste perfect cand este utilizat normal sau la jocuri unde placa video preia greul. Dar poate la editari video unde procesorul lesina sa nu fie de ajuns. Am vazut un cooler Noctua de vreo 500 de lei care este cel mai bun din lume pe racire pe aer. Habar nu am ce sa fac. Sunt in pom si pomul in aer happy

| AlexAndreiD explică (pentru BostanDaniel1974):

Posibil sa ai dreptate, am un Gigabyte 980ti g1 Gaming. Daca te uiti pe Youtube ai sa vezi ca multi editeaza 4k cu 970 si le merg excelent. Plus ca am schimbat 3 placi video pana acum si la fel face (un 780ti, un 1050 si un 1060) Degeaba. Cand il bag pe 4k parca are sifilis.Randeaza 60-70% si apoi POC. Mai am putin si fac infarct happy

| AlexAndreiD explică (pentru GdX):

Am Corsair 16GB DDR4 pe 2400. Acceptabil cred. M-am uitat pe Task Manager si foloseste 4-5%. Nu cred ca de acolo este. Am carcasa Termaltake Soprano FX, una dintre cele mai bune facute vreodata, nici nu se mai gaseste la vanzare. Am dat pe ea 1600 de lei fara sursa acum 8 ani. Vreau sa zic ca scoate aerul rece oricat de mult ar fi folosite piesele din interior. Am instala win 10 de 2 ori in ultimele zile. Deci registrii sunt "lacrima". Crede-ma ca aici e un fel de voodoo. Trebuie sa ma duc la biserica laughing)

| GdX a răspuns (pentru AlexAndreiD):

Ia calculatorul in brate si du-te si sfinteste-l. laughing))))))))

| AlexAndreiD explică (pentru GdX):

Maine la prima ora sunt la manastire laughing)

| GdX a răspuns (pentru AlexAndreiD):

Sa fie aghiasma dinaia buna. De la boboteaza.

| AlexAndreiD explică (pentru GdX):

O sa bag matanii si o sa pun calugarii sa-mi scrie acatiste pana ma dau afara si apar la stiri laughing

| GdX a răspuns (pentru AlexAndreiD):

Asa. Foarte bine.