| mateielisey a întrebat:

Electricictate.Din ce cauza am curent pe ambele fire(ver. cu lampa de control)Am o casa principala si alta de vara in cea principala totul e ok dar in cealalta nu merge nimic.Si ce e interesant e ca daca las doar firele care vin din pod arata ca merge dar daca pun un alt cablu in continuare arata pe amandoua.o idee cine are sau cine a mai patit.

4 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Să fie un scurt pe undeva pe tub dacă zici că din pod ce vine e ok... altceva nu știu să-ți zic fără să vad care e problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am patit: undeva pe traseu este un scurtcircuit, firele se unesc. La verificare ai curent pe ambele fire dar la priza/bec, nu ai nimic.

| raidxp a răspuns:

Ai lipsa nullul,ceea ce vezi tu cu lampa este ca pe un fir ai o faza iar pe celalalt e un curent de inductie,sau ai un aparat sau un bec, adica faza trece prin acel aparat si se intoarce pe firul de null, acesta neexistand, deci verifica cablul ce vine din pod nu cu lampa ci cu un bec, ATENTIE! e vorba de 220 de volti, inainte sa faci ceva deconecteaza curentul pe toata casa

| Jumara_Marian_1984 a răspuns (pentru raidxp):

Salut.am si eu o intrebare daca nu te deranjeaza!