| DjFelix a întrebat:

~Electronica~

Salut TPU sunt la inceput de cariera sa zicem si vreau sa ma ajutati... daca aveti material de invatat sau documentatie in domeniul Electronica si Automatizari cu cumponente rol si ce fac ele eangry dioda rol ce ce face ea) tranzistor, rezistenta etc. deci vreau sa o iau de la zero, pentru ca m-am apucat de ceva mult prea complicat si mi-am prins capu in ele, de accea m-am hotarat sa o iau de la zero!

2 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Rezistenta are rolul de a "simplifica" curentul sau de consumator intr-un circuit, dioda are rolul de a face curentul sa circule doar intr-o directie sau de a creea o punte redresoare cu mai multe diode pentru a converti curentul alternativ in continuu, tranzistorul are rolul de a amplifica si a comuta semnalele electrice. nu stiu unde sa-ti dau un exemplu unde gasesti detalii despre electronica in schimb internetul este plin si gasesti oriunde. oricum nu te astepta sa fie atat de usor, iti recomand sa folosesti platforma "multisim" (un program shareware) care te ajuta sa faci circuite si sa le simulezi, gasesti mai multe detalii aici http://www.ni.com/multisim/i/

| VyrusEleven a răspuns:

Ai aici cel mai bun site ever despre electronica. Tot ce vrei sa stii de la nivel de scolar pana la nivel de inginer. http//www.azp.ro
Vei gasi tot ce vrei sa stii, exercitii, tutoriale si posibilitate de discutii cu persoane din domeniu. Sper ca raspunsul meu sa iti fie de folos. Bafta