| iosif987 a întrebat:

Eram pe calculator și deodată s-a închis, s-a făcut negru ecranul, am dat un restart mi-a apărut VGA No Signal, am schimbat cablurile tot la fel, ceva idei ce ar putea fi? Plss Urgent

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Placa video a pupat lumina.

| iosif987 explică (pentru Wr3nch):

Deci să înțeleg că s-a dus?

| iosif987 explică (pentru Wr3nch):

Exactt, s o dus și aia și sursa

| iosif987 explică (pentru Wr3nch):

Și sursa

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca calculatorul cu un alt monitor si cablu.
Daca tot nu se vede nimic, atunci calculatorul s-a defectat si "cere" un specialist.

| viavo a răspuns:

Scoate pc ul din priza, scoate bateria cmos apasa butonul de pornire si asteapta 3, 4 mknute apoi incearca sa il pornesti si revino.

| iosif987 explică (pentru viavo):

Am calculator

| viavo a răspuns (pentru iosif987):

Fa ce ti-m spus si poti incerca sa scoti toate componentele placa video ram hdd, apoi si sa le pui inapoi, daca ai mai mult de 2 placute de ram le incerci pe toate separat.

| SilviaDulcik a răspuns:

Bună!
Ce făceai când s-a întâmplat asta?
Calculatorul a fost mișcat? Te jucai?
Este posibil să nu fie bine pusă placa video sau să se desprins chipsetul grafic. Dacă e placă video cu alimentare externă, e posibil să ai probleme cu sursa, să nu dea alimentarea necesară plăcii video.
Trebuie investigat.

Recomand să începi prin a desface ușa de la carcasă și de înfinge placa video înapoi în soclu.

| iosif987 explică (pentru SilviaDulcik):

Uploadam un clip pe YouTube și bam ecranul negru și m-a pus să dau restart, am dat restart nu se putea conecta la VGA sau ceva și am schimbat firul ăla și tot degeaba