| Alexandra_Irina_1986 a întrebat:

Eroare Yahoo sign in, Yahoo messenger in windows xp - IE8

Buna, sunt cateva luni deja de cand nu mai pot accesa Yahoo si YM prin IE8. Folosesc windows xp (si chiar n-am nicio intentie sa-l inlocuiesc) si IE8. Am cautat tot felul de solutii pe internet care mai mult m-au derutat decat ajutat si nici pana-n ziua de azi n-am gasit raspunsul la problema. Are cineva vreo idee? Mai sunt utilizatori de windows xp si ie8 care poate sa-mi confirme / infirme daca si ei se confrunta cu aceeasi problema? Mentionez ca nu ma deranjeaza atat yahoo mail-ul (pentru ca-l pot accesa fara probleme folosind alte browsere), cat ma deranjeaza YM, care din cate-am inteles merge numai prin IE si mi-e imposibil sa-l deschid (cica eroare cu conexiunea http) Am incercat sa instalez diferite versiuni, m-am asigurat ca am bifat tls 01 in advanced setting in IE8 si chiar am resetat setarile browserului la cele initiale. As aprecia o mana de ajutor

7 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

YM e aplicatie independenta, nu are treaba cu IE. Ai probleme cu Windows, ceva busit prin registri! Daca nu renunti la XP, o sa tot ai probleme de incompatibilitate, incepand cu drivere si terminand cu aplicatii!

| Alexandra_Irina_1986 explică (pentru K0sti):

Mersi pentru raspuns. Oricum, chestia e ca eu am windowsul instalat de cel putin un an de zile, iar problemele cu Yahoo si YM au aparut prin aprilie. N-am downloadat absolut nimic si nici n-am schimbat vreo setare sau ceva, pur si simplu au incetat sa mai mearga (nu s-au mai deschis nici macar o data, desi le verific ocazional). Iar asta cu aplicatia independenta, nu stiu ce sa zic... eu din cate m-am informat, YM merge pe baza setarilor din IE, lucru care ma face sa cred ca-i ceva setat gresit la IE8'ul meu, dar nu reusesc sa depistez exact ce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei solutie? Dezinstaleaza messengerul si descarca-l de aici:

http://filehippo.com/download_yahoomessenger/

| Alexandra_Irina_1986 explică (pentru anonim_4396):

Tot nu merge, aceeasi eroare cu http connection sad

| K0sti a răspuns (pentru Alexandra_Irina_1986):

Da-mi si mie articolul unde scrie ca IE are treaba cu mess-ul. Poate-mi scapa mie ceva...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexandra_Irina_1986):

Verifica ora si data sa fie setate corect. Daca data e inainte da eroarea asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut aceeasi problema ca a ta, cu logarea in YM, dar s-a rezolvat cu bifarea TLS 1.0 in Internet Options.
Da-i log on de mai multe ori dupa ce ai bifat TLS 1.0, nici la mine nu s-a conectat din prima la reteaua YM.

Si altii tot asa au rezolvat pb:

https://answers.yahoo.com/question/index?qid=20150116004950AA0XZ9w

http://forum.softpedia.com/......ge__st__18