| octav005 a întrebat:

Este adevarat ca daca am un procesor Intel i5 2400, si pe site-ul producatorului scrie memory tipe DDR3 1066/1333 eu trebuie sa am pe placa de baza maxim la 1333 mhz?

daca am una de 1600mhz nu va suporta? s-au va scadea la 1333 cat suporta procesorul?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Procesorul trebuie sa fie suportat de chipset-ul placii de baza si nu de memorie. Deci trebuie vazut ce FSB are procesorul si ce FSB suporta placa de baza. Frecventa memoriilor este altceva decat FSB-ul procesorului.Deci, una este frecventa memoriilor de 1333 Mhz si alta este FSB-ul procesorului de 1333 Mhz. Exemplu. Am avut o placa de baza care suporta doar FSB 800 Mhz dar suporta memorie DDR2 de 1066 Mhz.

| octav005 explică (pentru Salontanul):

Pai unde gasesc FSB procesorului Intel core i5 2400 si placii de baza Asus P8Z68 DELUXE/GEN3?

| Salontanul a răspuns (pentru octav005):

Daca nu gasesti FSB-ul (in cazul nostru ) te uiti la generatia placii si a procesorului: http://ark.intel.com/......o-3_40-GHz
https://www.asus.com/Motherboards/P8Z68_DELUXEGEN3/specifications/
Ambele sunt de generatia a doua si i5 este specificat printre procesoarele suportate. Socket-ul este LGA1155, deci merg.

| Jipa95 a răspuns:

I5-ul ala este compatibil cu memorii ram pana la o frecventa de 1333mhz. Daca ai o placa de baza ce suporta o frecventa mai mare, si memorii cu o frecventa mai mare, nu este problema, caci ele for functiona automat la 1333

| octav005 explică (pentru Jipa95):

Inseamna ca nu am nici un avantaj daca cumpar de 1600mhz cand procesorul duce pana la 1333.

| dannyel86 a răspuns:

Frecventa memoriei ram e suportata de placa de baza, nu de procesor. Fie nu o va vedea, fie va cobori la maximul suportat si va lucra la frecventa de 1333 mhz (cel mai probabil). Prin urmare, nu are rost sa investesti in memorii ram cu frecvente mai mari de cat suporta placa de baza.

| octav005 explică (pentru dannyel86):

Pai placa de baza suporta P8Z68 DELUXE/GEN3 cum scrie la spec producatorului
Memory
4 x DIMM, Max. 32GB, DDR3 2200(O.C.)/2133(O.C.)/1866(O.C.)/1600/1333/1066 MHz Non-ECC, Un-buffered Memory
Dual Channel Memory Architecture
Supports Intel® Extreme Memory Profile (XMP)

placa suporta. dar va cobora la frecventa suportata de procesor? rog un raspuns