| Anonim693 a întrebat:

Este adevarat ca este mai bine sa tin laptop-ul in permanenta la incarcat? Eu mi-am luat acum o saptamana un laptop Acer aspire 5750zg, merge foarte bine. Am fost la cineva care se ocupa cu clculatoare pentru a-mi instala windowsul si mi-a bagat windows 8. Cateodata cand il aprind nu se aprinde( e aprins dar e ecranul negru, nimic altceva) e si il sting si iar il aprind pana se aprinde. L-am sunat pe tipul cu windowsul si mi-a zis ca e normal si o sa mai faca asa pana se acomodeaza cu windowsul. Oare asa e? Sau are laptop-ul vreo problema? Ar merge mai bine daca i-ar baga windows 7?

Răspuns Câştigător
| nimicaici a răspuns:

La ce om te-ai dus? :O. Oh frate. Mai degraba se arde daca il tii permanent. Pana la urma, daca o luam logic nu bagi acumulatorul si il scoti din 5 minute, si nici asa nu se arde. Si daca il lasi permanent se arde pentru ca e supraincalzit. Daca il incarci doar cand e cazul nu se va arde, pentru ca de asta sunt facuti:*. P.S as zice sa schimbi tipu asta, ca e cam prostuthappy

11 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Ce prostie! Software-uri se acomodeaza cu hardware-ul imdediat dupa instalare! Este o problema de la Windows, daca ti-o fi bagat cine stie ce prostie de OS logic ca iti face probleme. si mai bine ti-ar pune 7-le ca 8-ul asta prea multe fite face uneori.

Iar legat de baterie, iti spun un lucru din care o sa tragi singur concluzia, aveam un UPS (baterie pentru PC) si a stat 1-2 ani la incarcat non-stop, i-am facut doar 1 sau 2 descarcari complete si s-a mai consumat de 2-3 ori putin din baterie cand aveam pana de curent, si bateria s-a stricat happy

| cristiiiiiii a răspuns:

Nu. e bine sa il ti si la incarcat dar sa il mai folosesti si pe baterie astfel nu cred ca vei avea probleme...cat despre treaba cu windows-ul spune-i acelui tip ca habar nu are ce vorbeste

| torsi a răspuns:

In caz ca se tot repeta faza cu ecranul (dupa cateva zile, eu zic ca ar trebui sa se acomodeze), ai putea sa il duci la un service sa vada daca e vreo problema.
cand laptopul iti este pornit si merge bine, ia programul acesta: http://windows.microsoft.com/ro-RO/windows-8/upgrade-to-windows-8
iti va spune daca laptopul tau e "pregatit" pentru wind. 8, desi nu vad care ar fi problema ( de compatibilitate) la laptopul tau.
intr-adevar, laptopul are performanta maxima daca e tot timpul incarcat, singura problema e ca in timp, bateria nu va mai tine la fel de mult ca in primele luni.
daca mai apare ceva, da.mi un mesaj pe privat. :D

| SabinCrb a răspuns:

Faza cu incarcatul nu prea e bine. Fratele meu i-a terminat acumulatorul, si din laptop ajunsese desktop. Si parerea mea despre windowsuri, dintre 7 si 8 iti recomand XP, fiindca merge mult mai bine, si necesita mai putine cerinte de sistem.

| relian a răspuns:

Windowsul nu ar trebui sa faca cum spui.Inseamna ca ceva nu e cum trebuie.Si eu am luat un windows 8 de pe net dar merge struna.Niciodata nu a facut figuri si deja am aproape o luna.Cred ca or sa ma blocheze dar o sa cumpar licenta de upgrade si asta e.Referitor la baterie pai ori ai luat laptop ori desk ca sa il tii in priza mereu.Nu se arde absolut nimic indiferent cit l-ai tine.Nu te lua dupa unu altu ca nu stiu ce zic.Incarcatorul incarca bateria si cind aceasta este plina se opreste incarcarea.Deci nu are a face.Probabil singura chestie naspa sa zic asa sa se duca bateria mai repede in timp.Dar calculatorul sigur nu pateste absolut nimic 100%.Nu stiu de unde mai scot oamenii vai se arde vai nu stiu ce.Calc meu il tin in priza de 1 an de zile si na patit nimic.Non stop si nu s-a dus nimic cum spun unia pe aici. Vorbesc de laptot bineinteles. Pune si ia alt windows 8 ala enterprise de pe file ala list cum ii mai spune si sigur o sa mearga bine.Eu de acolo am luat.Deci nu e normal deloc sa faca asa cum spui pina sa se acomodeze calc cu bunica.Zii aluia ce ti-a spus asta sa se lase de meseria asta si sa se faca pompier ca acolo nu-ti trebuie cine stie ce.Laptopul nu are nici o problema windowsul este de vina.Man nu te lua dupa ala ca bate cimpii.Tu incarci bateria pina arata ca e plina dupa deconectezi cablu de la laptop si folosesti laptopul asa cu baterie.Ca de aia iau pus astia baterie, ca altfel nu-i mai puneau baterie si stateai cu el in priza mereu.Asa poti scoate bateria de tot si stai cu laptopul in priza ca si un desktop si ai terminat povestea.De c e se scoate dupa incarcare? Pt ca acea baterie trebuie sa lucreze si ea ca se invata lenesa si dupa se descarca f rapid.Cind laptopul tiarata ca bateria are nu stiu 10% atunci il bagi.Insa poti sa il tii si mereu in priza ca pina la urma tot acolo ajungi.Dar e incomod sa stai cu fire in pat sau stiu si eu pe un fotoliu ceva.Fa cum vrei ca laptopul nu va pati nimic.Referitor la windows trimite pe ala cum am zis sa se ocupe cu altceva.Si nu te lua dupa unia care recomanda XP ca XP-ul este deja depasit.Eu am rulat toate windowsurile posibile si XP nu depaseste cu absolut nimic pe 7.Nu mai zic de 8 pai instaleaza tu si sa vezi cit dureaza sa instalezi un XP si cit dureaza sa instalezi un windows8. Windosul 8 este cel mai bun si mai stabil.Nu o zic eu, o vad, o simte o zice calculatorul.Plus de asta am vorbit cu un tip de la Microsoft asa in afara jobului si mi-a zis da este mult superior oricarui windows.Si eu vorbesc nu de Romania vorbesc de america.Aici sint si am avut o caruta de laptpuri desktouri si windowsuri.Asa ca sint satul de povestile unora.Tu trebuie sa rulezi pe calculatorul tau acel windows cu care calculatorul a venit instalat.Ori alt windows peste, daca calc suporta.Hai acum sa ne intoarcem sa punem windows 98. Ce tie si cu unia frate. Daca calc tau a venit cu windows7 te asigur ca daca instalezi windows 8 unu bun o sa mearga mult mai rapid decit 7 si nu mai zic decit XP pe care toata lumea nu stiu ce vede la el.Noi mergem inainte nu inapoi.Tu fa cum crezi dar nu te mai lua dupa toti"meseriasii"astia de pe aici care au si ei un calc si li se pare ca nu stiu ce detin.Asculta la mine ca aici am dus la fiare vechi calculatoare cu camionu.Laptopul a venit cu un windows cu licenta.Tu pune licenta aia la loc apoi mergi la Microsoft pe site www.microsoft.com si cumperi upgrade de la ei la windows 8 cu max 40$.O sa ai licenta si tot ce iti treb.Plus de asta nu o sa trebuiasca sa mai instalezi absolut nimic nici un driver, le va gasi windowsul pe toate.Bafta

| nimicaici a răspuns:

Acum iti ceva de priza..Sa nu il ti niciodata la incarcant mai mult decat trebuie. Asa am patit si eu acum ceva ani, stateam non-stop cu el in priza si s-a ars adaptoru + inauntrul laptopului. L-am dus la diferite serviceuri si tot degeaba. Chiar daca am cumparat alta priza tot se ardea si pana la urma cat l-am frecat de la un om la altul s-a ars placa de baza si nu mai am ce face cu el sigh Sa nu faci si tu asta.

| Anonim693 explică (pentru nimicaici):

Deci tipul care mi-a instalat windowsul a zis ca e mai ine sa il tin non-stop la incarcat chiar daca nu e aprins pentru ca daca il tot bag in priza si il scot s-ar putea arde acumulatorul si mi s-a parut aiurea ca mai bine se arde acumulatorul decat laptopul. Deci cel mai bine e sa il bag la incarcat doar cand ma atentioneaza el ca mai am 10% incarcat?

| SmokeyEye a răspuns (pentru nimicaici):

Aveai Acer sau HP? eu am un Asus si de 2 ani e tot in priza, cu bateria inauntru. Il scot doar cand ma deplasez. Nu am nicio problema, e rece dupa 8 ore de functionare.
E bine,se zice, sa scoti bateria, daca il tii in priza mereu. Pt ca in timp, acumulatorul va tine incarcat tot mai putin.Dar asta e normal, pentru orice baterie, si se intampla asta si daca o tii in dulap, si daca o tii in laptop.

| nimicaici a răspuns (pentru SmokeyEye):

Era "compaq" si crede-ma, s-a ars din cauza asta puppy dog eyes. Eu doar i-am spus, nu vreau sa pateasca si altii la fel. :3

| nimicaici a răspuns (pentru Anonim693):

La ce om te-ai dus? :O. Oh frate. Mai degraba se arde daca il tii permanent. Pana la urma, daca o luam logic nu bagi acumulatorul si il scoti din 5 minute, si nici asa nu se arde. Si daca il lasi permanent se arde pentru ca e supraincalzit. Daca il incarci doar cand e cazul nu se va arde, pentru ca de asta sunt facuti:*. P.S as zice sa schimbi tipu asta, ca e cam prostuthappy

| InTeReSsUl04444 a răspuns:

Da.E din vina Windowsului! Unchiul meu lucreaza in America la un institut de calculatoare si mi-a povestit odata k calculatorul lui avea o problema cu Windoes 7. Iar acea problema era ca Windows-ul practic puse stapanire pe calculator! Nu mi-a venit sa cred dar...Deci te sfatuiesc sa te uiti la fisele pe care le-ai primit la lplaptop si sa vezi daca este compatibil cu Windows 8!

| Lauretiu1234 a răspuns:

S-ar putea sa fie mai bine daca baga windows 7 pentru ca windows 8 e mult prea nou nu e inca o vrsiune mai inferioara a windosului 8 eu iti propun sa te duci a iti schimbi windowsul in windows 7 plus ca si mie imi facea la fel PC-ul si asa am reusit ti-am mai zis nu e o versiune mai inferioara a winowsului 8. sucees in contiunuare cu laptopul.