| Rankup a întrebat:

Este adevarat ca pe un laptop/calculator prima data se pune Linux si mai apoi windows?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, poti pune de la inceput ce sistem de operare vrei.

| darrio2007 a răspuns:

Nu. Sunt doua programe distincte.

| Lucian4 a răspuns:

Nu

| RAY a răspuns:

Este adevarat ca unele laptop/calculator vin cu linux si nu cu windows, dar asta nu inseamna ca nu se putea instala de prima oara windows 10

| NLS a răspuns:

In cazul unui dual boot, windowsul trebuie instalat prima data, apoi Linuxul.
Pentru ca Windowsul face praf sistemul de fișiere(mbr), cand e instalat peste/dupa Ubuntu.

Nu zic ca nu se poate și Linuxul prima data, dar iti complici existenta.
Se vor șterge inițializarile de boot și nu vei putea alege Ubuntu la bootare.

| PainTech a răspuns:

Nu.
Doar laptopurile cumparate din magazine au uneori Linux ( pentru ca Linux e gratis si vanzatorul nu vrea sa cumpere Windows ).

NU este necesari sa instalezi mai intai Linux si apoi Windows. Poti instala Windows de la inceput.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| Uvox a răspuns:

Corect se face asa, se dezinstaleaza Windows-ul intai si dupa se pune Linux.
happy
Se poate si asa, ca grub-ul sa vada windows-ul

| Ungurean_Andrei_1999 a răspuns:

Nu este adevarat, de obicei linux-ul vine instalat din fabrica si este un sistem de operare foarte rau...

| PainTech a răspuns (pentru Ungurean_Andrei_1999):

Serios? Linux este un sistem de operare foarte rau?

Imi pare rau sa te anunt, dar folosesti technologie bazata pe Linux in fiecare zi :
- Android este bazat pe Linux
- Majoritatea Smart TV-urilor au un sistem de operare bazat pe Linux
- Google, Amazon, Facebook - toate serverele acestor companii au sistem de operare cu kernel Linux.
- Mare parte din infrastructura internetului se bazeaza pe Linux.

Adevarat, ca sistem de operare pe un computer personal nu este foarte stralucit, mai ales pentru ca unele programe principale si jocuri nu sunt compatibile. ( cu toate ca are cateva caracteristici interesante ).

Ce ai vrea mai mult de la un sistem de operare open-source gratis?