| FanGaming98 a întrebat:

Este adevărat că un AMD RYZEN 5 3500U se apropie de un Intel Core I7 4710HQ?

9 răspunsuri:
| nicu991 a răspuns:

In anumite teste sintetice este chiar mai performant r5 3500u decat i7 4710HQ. Plus ca are un consum de energie mult mai mic.

| FanGaming98 explică (pentru nicu991):

Impresionant. Și eu care voiam să iau un I5 mai demult, bine că am luat r5

| nicu991 a răspuns (pentru FanGaming98):

Ai fi surprins sa vezi ca generatii noi de procesoare i3 echivaleaza sau chiar depasesc in performante generatii trecute de i7.

| FanGaming98 explică (pentru nicu991):

Nu m-ar surprinde. Devin din ce în ce mai bune din generație în generație. Dar AMD pare că îi prinde din urmă.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru FanGaming98):

Pare? I-a lasat complet in ceata de vreo doi ani. Ce e de-a dreptul surprinzator ca le-o dau ca pe Tg-Ocna si in aria mobila, unde decenii intregi nu a existat, practic, decat Intel.

| FanGaming98 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mă crezi că eu înainte de Ryzen nici nu știam că există AMD? Eu intrnționam să iau Intel din nou dar mi-au recomandat toți AMD

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru FanGaming98):

Pai nah, e ca la telefoane. Romanu' trebuie' sa fie el jmecher, sa ia ce e mai scump si "mai bun" desi nu intotdeauna mai scump = mai bun. Eu se intampla sa am un AMD 80286 12-S cu placa de baza ram si placa video, functionale chiar. Procesor vechi de vreo 35 de ani. happy Ulterior, am avut un AMD K6-166 MHz, varianta pentru saraci a lui Intel 166 MMX. La un moment dat am trecut de pe AMD pe Intel pentru ca placile de baza AMD aveau probleme cu transferul si mi-ar fi mers nasol SSD-ul. Probabil urmatorul procesor va fi din nou AMD dupa aproape 10 ani de Intel (i3-2120 din 2012, i5-3570S de vreo 2-3 luni). Partea cea mai misto e ca si Intel au lasat coada jos cu preturile si merita uneori si Intel, in special daca gasesti placa de baza mai ieftina cu dotarile care te intereseaza.

| FabricantDeGunoi a răspuns:

Tot ce este posibil dar trebuie sa fi atent la detalii

| petruvb31 a răspuns:

Salut. Aici este comparația celor două: https://www.cpubenchmark.net/......3421vs2243