| Girly97 a întrebat:

Este adevarat ca virusul Cryptolocker distruge cacalculatorul?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Virusii, in marea lor majoritate, afecteaza partea de programe (sofrware) si datele de pe calculator, pe care le si pot distruge in unele cazuri.

Partea fizica (hardware-ul) calculatorului este greu, aproape imposibil de distrus prin programe, fiind protejat si prin sisteme electronice avansate.
Eu am auzit doar de 3 virusi distrugatori de hardware, care au fost deja complet eradicate: unul deregla frecventa imaginii ecranelor (arzand monitoarele de tip vechi, cu TC), altul dadea comenzi rapide "din capat in capat" bratelor hard discurilor, iar dupa un timp acestia s-au rupt mecanic.
Al treilea virus, denumit "Cernobil" s-a activat doar la data de aniversare al exploziei din Cernobil si a sters intregul continut al memoriei CMOS, facand calculatorul total inutilizabil. Acest virus, cu marime de nici 1Kb (!) este considerat unul din cel mai mai bine scrisi virusi pana acum.

| Iunix a răspuns:

Nu. Acest virus îți criptează datele de pe pc. Adică, cu alte cuvinte îți pune o parolă dacă vrei, pe fiecare videoclip și poză din pc-ul tău. Și s-a zis cu amintirile. În cel mai rpu caz un virus poate să „ distrugă " sistemul de operare dar nu poate să distrugă pc-ul în sine, partea fizică. De ce? Păi... ca un virus să facă asta mă gândesc că ar trebui să suprasolicite o componentă a pc-ului ( procesorul, memoria ram etc. ) Și aici intervine metoda de protecție numită „ Blue screen " în care computerul se închide automat astfel evitând distrugerea s-a. În general treaba stă ca așa : Partea fizică a pc-ului poate fi distrusă numai de lucruri fizice, un șoc mecanic ( lovitură ) curent prea puternic ( și aici sursa ar trebui să protejeze pc-ul ), temperatura mult prea mare ( la 100 grade C e o problemă, normal ar fi 40 grade C, maxim 60 ). Iar partea software ( sistem de operare, programe, jocuri etc. ) pot fi distruse numai de un software ( virus ).

| syg01 a răspuns:

The CryptoLocker ransomware attack was a cyberattack using the CryptoLocker ransomware that occurred from 5 September 2013 to late-May 2014. The attack utilized a trojan that targeted computers running Microsoft Windows,[1] and was believed to have first been posted to the Internet on 5 September 2013.
by Wikipedia

Deci da.