| alinaaa22 a întrebat:

Este bun Laptop HP Compaq CQ58-300SQ cu procesor Intel® Celeron® 1000M 1. 80GHz, 2GB, 320GB, Intel® HD Graphics, Free DOS, Black la 13 milioane merita?

Răspuns Câştigător
| agent001subacoperire a răspuns:

Avand in vedere pentru ce ai vrea tu sa-l folosesti e numa bun dar daca iti mai place si sa te joci un pic sau lucrezi photoshop iti trebuie ceva mult mai bun plus ca a aparut si noua generatie de procesoare haswell iar preturile procesoarelor sunt in scadere.
Acum ce sa zic daca consideri tu ca doar pentru atat il vei folosi se merita dar macar sa-ti dau niste sfaturi...
Poti folosi windows 7 pe el fara probleme dar doar daca e varianta 32 BIT.
Iti va merge mai bine fata de alte windows daca e pe 32 BIT.
Pentru ca varianta 32 bit consuma minim 1 gb ram si necesita procesor de 1 ghz iar directX 9 nu se mai pune problema...
Laptopul merge in conditii optime pe w7 32 bit.
La primul meu raspuns am zis ca nu se merita din cauza ca are placa video integrata si te fura la bani din start.tongue
Sincer sa fiu si asta e o alegere buna dar este loc de mai bine.

7 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Are un pret foarte bun, numai ca jocurile din 2005 incoace nu o sa mearga! Succes!

| WholeWorld a răspuns:

Nu se merita, mai bine iti faci o unitate sau te orientezi spre alt laptop.
Decat sa cumperi asa ceva mai bine mai strangi bani si cauti ceva mai bun si spune-mi pentru ce vei folosi laptopul ca sa te pot ajuta.

| alinaaa22 explică (pentru WholeWorld):

Pentru internet, facebook si alte site-uri

| victorr_3274 a răspuns (pentru alinaaa22):

Pentru internet merge. Eu am calculator vechi de ani de zile, am doar procesorul mai puternic decat al tau, dar memoria RAM o am de 1 GB, nu 2 GB cum e pe laptopul ala.
Ideea de baza e ca nu-ti vor merge programele noi, jocurile noi, Windows 7 nu merge, doar Windows XP si Windows Vista. Recomand XP, pentru ca Vista iti consuma 1 GB din memorie la pornire, iar tie iti ramane doar 1 GB.

| alinaaa22 explică (pentru agent001subacoperire):

Multumesc

| agent001subacoperire a răspuns (pentru alinaaa22):

Avand in vedere pentru ce ai vrea tu sa-l folosesti e numa bun dar daca iti mai place si sa te joci un pic sau lucrezi photoshop iti trebuie ceva mult mai bun plus ca a aparut si noua generatie de procesoare haswell iar preturile procesoarelor sunt in scadere.
Acum ce sa zic daca consideri tu ca doar pentru atat il vei folosi se merita dar macar sa-ti dau niste sfaturi...
Poti folosi windows 7 pe el fara probleme dar doar daca e varianta 32 BIT.
Iti va merge mai bine fata de alte windows daca e pe 32 BIT.
Pentru ca varianta 32 bit consuma minim 1 gb ram si necesita procesor de 1 ghz iar directX 9 nu se mai pune problema...
Laptopul merge in conditii optime pe w7 32 bit.
La primul meu raspuns am zis ca nu se merita din cauza ca are placa video integrata si te fura la bani din start.tongue
Sincer sa fiu si asta e o alegere buna dar este loc de mai bine.

| agent001subacoperire a răspuns:

Daca il ei sa Te joci pe el Nu fii sigur ca ai sa te joci asa de bine dar sa stai pe el facebook, youtube/.YM, astea merge si merge sa te joci si pe el da nu Jocuri Grele big grinBafta

| cmbr a răspuns:

Merita daca vrei sa-l folosesti pentru servici, facebook, youtube si orice alt lucru in afara de gaming.Pretul este unu corect.