| Zuhn a întrebat:

Este buna combinația asta pentru gaming în 2020? I3 9100f și 16gb ram și rx570 de 8gb. Și mai vreau o recomandare de placa de bază pentru procesorul asta sa suporte rami de 3000 sau 3200mhz

22 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Daca nu te joci jocuri de gen CSGO, care nu necesita procesor, ar fi mult mai bine daca ti-ai lua macar un i5 sau echivalentul de la AMD

| Zuhn explică (pentru JicaContra):

Joc csgo, lol, fivem si uneori ac, battlefield si de astea

| JicaContra a răspuns (pentru Zuhn):

La fivem te-am prins, iti trebuie procesor
deci, fa un efort si ia un proc bun
chestia e ca i3 e foarte slab, iar intr-un mmorpg CHIAR ITI TREBUIE PROC BUN!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru JicaContra):

Bai, voi va ginditi ce aberatii debitati? Daca veniti si vedeti cate porcarii rulez simultan si cum se misca nu o sa credeti ce procesor am. i3 9100F e foarte ok in banii lui. O spun ca fan AMD.

| Zuhn explică (pentru JicaContra):

Imi merge fivem fluent si fara lag spike uri pe un laptop cu pentium happy

| JicaContra a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Wow cu raid de 40 de oameni? tongue

| JicaContra a răspuns (pentru Zuhn):

Csgo sau alt joc care INGNORA PROCUL?!?
altfel, vezi raspunsul meu de mai sus unde in wow (world of wardcraft) fiecare NPC de rahat umple un i7 cu 8 threaduri PANA LA REFUZ, sau alt joc de genul asta!

| JicaContra a răspuns (pentru Zuhn):

Ce joc?

| Zuhn explică (pentru JicaContra):

?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru JicaContra):

Nu, nu am 9100F, ci o antichitate de i3 2120. Raiduri in Wow cu j'de mii de oameni baga nevasta-mea, ei i-am facut un i3 6300 cu 16 GB de memorie si GTX 960. Eu joc War Thunder cu toate la maxim fara probleme si WoT. Asta cu viewer-ul HitLeap pornit non-stop in fundal, fara sa inchid Maxthon in care am vreo 15 tab-uri deschise cel putin, Discord, eventual si un AIMP in care cinta ceva...

| CosminSM a răspuns:

Da, e buna.
https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/z390-gaming-x/
Placa asta de baza e cam scumpa, dar suporta pana la si 4266 mhz.

| ILoveCringe4427 a răspuns:

Daca nu ai buget foarte mare poate e mai bine sa te duci pe amd ryzen, poti obtine benchmark mai mare la acelasi pret

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ILoveCringe4427):

Tu te joci jocuri sau benchmarkuri? On-topic: E ok configuratia, dar mai degraba renunti la 8 GB de memorie si pui un i5. Sau un Ryzen. Nu mai bine zici tu bugetul pentru toate componentele de care ai nevoie si mai ales ce componente ai deja? Sursa e cea mai importanta si multi o ignora...

| ILoveCringe4427 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sursa nu e cea mai importanta lol. Poti lua orice sursa de 500 de w si esti super ok, daca vrei sa fi mai fancy poti lua una cu eficienta mai ridicata (undeva pe la 90%).

Daca esti low on buget, toata lumea ti-ar recomanda amd pentru ca sunt mai ieftine si de asemenea foarte bune, verifica site-uri de benchmarks si compara singur modele si alege dupa preferintele tale.
website pentru referinta: https://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php

| Zuhn explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu as renunta la 16gb ram..am vazut niste benchmarkuri pe yt si cam 16gb e potrivit si in legatura cu procesorul poate merge schimbat, ma mai gandesc

| Zuhn explică (pentru ILoveCringe4427):

Sursa e printre cele mai importante, daca nu functioneaza bine si se arde poate sa iti arda procesorul sau placa de baza

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ILoveCringe4427):

Sursa devine importanta cand se prajeste sau cand iti tot pica placa de baza si nu stii de ce, ca doar nu e arsa sursa. Daca nu stii, nu vorbi aiurea. AMD nu mai sunt neaparat mai ieftine, lol. i3-9100F are un raport pret/performanta excelent, iar in pretul lui nu are echivalent de la AMD. Ca mai pui vreo 150-200 RON si iei un AMD care sterge pe jos cu el, deja asta e alta poveste.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zuhn):

Here you go, 4 nuclee si 8 threaduri, nou-nout de la AMD. Per total, sterge pe jos cu ala al tau: https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4278922/

| ILoveCringe4427 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dupa cuma am spus, o sursa de 500 w pentru ce a mentionat OP este suficient. Nu, nu este "cea mai importanta" dupa cum ai spus.
Poti calcula de cata putere ai nevoie pe siteuri precum:
"https://outervision.com/power-supply-calculator". Un standard gaming pc nu are nevoie de mai mult de 350 w in mod normal, am recomandat 500 w specific pentru redundanta.

Ai ryzen 3 la acelasi pret mai mult sau mai putin depinde de model, la acelasi benchmark sau mai bun. Desi nu as sugera cuiva sa isi cumpere ryzen 3 sau i3 cand mai poti pune putin sa iei un ryzen 5 care da clasa
- ryzen 5 1600 / 489 lei / 12529 bench mark
- i3 9100 f / 369 lei / 6822 bench mark
*sursa eMAG, www.cpubenchmark.net

Plus ca un asemenea i3 nu ar suporta viteza ram pe care OP ar putea sa achizitioneze, deci dead end din start.

Intotdeauna amd a fost net superior peste Intel, la un buget mai restrans, dar tu vrei sa isi cheltuie bugetul pe o sursa. Good job.

| Zuhn explică (pentru GabiDumitrescu):

Intr-adevar e mai bun, am vazut si niste comparatii pe yt si e mai bun r3 ul...fps mai bune cpu usage mai mic