| Vreausapot a întrebat:

Este compatibil un upgrade cu 750 ti la acest pc?
https://imgur.com/a/xwZdKq9
Pe viitor vreau si un alt procesor dar cel de acum ma multumeste chiar daca e vechi

Răspuns Câştigător
| TrollKing1 a răspuns:

Da,este compatibil, o sa ai un mic bottleneck de 2%, dar nici nu conteaza, nici nu se simte, eu cu i3 4170 si cu aceeasi placa video 750Ti am un bottleneck undeva la 11% nici nu simt! Te poti juca jocuri linistit! Dar nici chiar cu totul pe ultra!?

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Si de unde sa stim ce PC actual ai, daca tu arati specificatiile unei placi video?

Probabil vrei sa comparam cele 2 placi, in cazul acesta, da, 750 Ti este mai performanta.

Ca fapt divers, orice placa video de dupa 2003-2004 e compatibila FIZIC cu orice PC (mai concret - placa de baza) din acelasi interval de timp.

Chiar daca PCIex a evoluat (se pregateste generatia a patra), sunt compatibile cu standardele anterioare, bineinteles, ai parte doar de viteza standardului vechi in acest caz, dar funtioneaza.
Uneori mai apar si alte limitari, dar nu cred sa fie cazul la tine.

De exemplu, eu am placa de baza ce suporta PCI-ex 3.0.
Si am placa video ce suporta PCI-ex 3.0... (am avut GTX 770, acum am Radeon RX 480).
Insa, totusi, ambele placi au rulat, respectiv ruleaza, cu viteze de PCI-ex 2.0.
Pentru ca, placa mea de baza suporta PCI-ex 3.0, DOAR daca pun pe ea un procesor Ivy Bridge (generatia a treia), si eu am Sandy Bridge (generatia a doua). (si nu vreau sa il schimb inca, prietenii stiu de ce).

Revenind, e important de stiut ce sistem ai, nu poti pune o placa video prea puternica pe un sistem foarte slab (ma refer la procesor aici, eventual si RAM). Adica poti pune, dar iti va "infrana" sistemul mai rau.

750 Ti a fost o placa semi-reusita. Daca ai procesor mai puternic si relativ nou, si ai buget de GTX 950 mai bine te-ai orienta spre 950.