| TudorFox a întrebat:

Este desktop bun de gaming la 3000 lei?

30 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Doar daca-l construiesti: https://www.youtube.com/watch?v=KMHdnkoTtO4

| GabiDumitrescu a răspuns:

Este, este. Depinde foarte mult si de rezolutie. Una e sa vrei 4K, alta e sa ai un 1600X900 sau full HD. Ce monitor ai?

| TudorFox explică (pentru GabiDumitrescu):

Am laptop acum

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TudorFox):

Deci vrei sistem cu tot cu monitor si periferice in 3000 RON?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TudorFox):

Pai de la 3000 ai ajuns la 3700 fara periferice? Uite asa configuratie facuta de mine pentru un coleg de pe aici de pe TPU (posibil intre timp sa se fi schimbat promotiile/sa nu mai fie chestii pe stoc, daca vrei ceva cum trebuie iti pot face si tie, dar probabil miine de-acum - iau antibiotice si antinflamatoare, si 2/3 din zi sunt zombie): https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4007706/ - era cam 3500 cand am facut configuratia respectiva, lol.

| TudorFox explică (pentru GabiDumitrescu):

Deci nu merita ala cu 3700 fara periferice?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TudorFox):

Iti fac eu la 3700 fara periferice ceva si tragi tu singur concluziile. Hai ca s-ar putea sa stau sa il fac acum...

| TudorFox explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ai de *** ce mi-a iesit! Vezi ca procesorul e la jumatate de pret si posibil miine-poimiine sa nu il mai vezi la scorul asta! Daca ai vreo nelamurire, zi urgent. Mai stau acum vreo 15 minute.
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4033814/

| TudorFox explică (pentru GabiDumitrescu):

Adica trebuie sa cumpar unul cu piese proaste si sa le bag pe astea

| TudorFox explică (pentru TudorFox):

Adica nu, trebuie sa iau doar carcasa si piesele alea

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TudorFox):

Ce sa cumperi cu piese proaste? Incearca sa reformulezi sa inteleg ce vrei sa zici.

| TudorFox explică (pentru GabiDumitrescu):

Pc ma refeream, dar mi-am dat seama ca trebuie doar carcasa si piesele

| TudorFox explică (pentru TudorFox):

Deci cand vrei sa iti faci tu singur pc trebuie sa iei carcasa goala fara piese in ea, inainte credeam ca trebuie sa o iei cu tot cu piese laughing)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TudorFox):

Exact. Unitate optica nu are sens ca instalezi Windowsul de pe stick, la o adica ai unitate optica pe laptop. Ai in wishlist tot ce trebuie, si m-am uitat sa fie si pe stoc magazin - foarte important, dealtfel. Eu de exemplu in 2007 mi-am facut un sistem si am asteptat cam o luna sa vina memoriile si placa video. Nu era nimic sf, insa erau cele mai bune optiuni in banii mei, asa ca a meritat sa astept. In cazul de fata, asteptarea e paguboasa. Procesorul asta la juma' de pret e pomana curata!

| TudorFox explică (pentru GabiDumitrescu):

Doar ca treaba e ca mai trebuie sa astept o vreme pana sa le cumpar, cred ca doar la anul voi putea nu stiu

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TudorFox):

Aoleu, si ce vii acum cu intrebarea? Preturile si ofertele/stocurile se schimba de pe o zi pe alta. Pina la anul deja o sa fie cu totul alta treaba. Bine, probabil si atunci se va putea incropi ceva foarte ok in banii astia, dar procesoare la juma' de pret mai rar. Poti sa iti iei doar procesorul acum si mai astepti cu restul.winking

| TudorFox explică (pentru GabiDumitrescu):

Si o sa imi mearga absolut tot pe high cu piesele astea?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TudorFox):

Daca vrei sa ii pui patru monitoare 4K, nu. Un full HD cinstit, o sa zdrobeasca orice joc.

| TudorFox explică (pentru GabiDumitrescu):

Deci sa cumpar un monitor full hd nu 4k

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TudorFox):

4K e prosteala, mai ales la diagonale de-astea normale. Daca ai monitor de 25 de metri si biroul tau e de fapt cit o sala de sport, poate ca atunci da, faci o treaba cu 4K. Eu de exemplu inca am un monitor 1280X1024. E un LG cu contrast excelent, 1 mersi, pe care l-am reparat de doua ori pana acum (e luat prin 2008 daca nu ma insel). Am avut si un full HD o perioada, si pot sa iti zic ca de la 1280X1024 la full HD am pierdut in unele joace si cam 30% din fps. Bine, sistemul e si foarte slab conform standardelor actuale, dar cu rezolutia asta inca pot juca multe si bine (i3 2120, 8 GB, GTX 750 Ti).

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

1 mersi ai de ***... voiam sa zic o milisecunda latenta, mama ei de treaba cu autocorrectul asta!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TudorFox):

Compara cu ce ti-am facut eu... vrei sa iti fac de 5700? Hotaraste-te! happy

| TudorFox explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu, le vreau pe alea cu 3700, dar sunt compatibile?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TudorFox):

Dragul meu, eu asamblez sisteme de mai bine de 20 de ani. Bine, nu am facut sute, ci doar pentru mine si apropiati. Peste 30, oricum. Nu au fost vreodata probleme de compatibilitate. Am avut la un moment dat niste probleme de performanta cu o placa de baza la un sistem al meu, recunoscute neoficial pe site-ul producatorului si rezolvate dupa vreo doua luni cu un update de BIOS. Necompatibilitate inseamna sa iti pun placa video mai lunga decat carcasa, cooler mai inalt decat latimea carcasei, sursa prea slaba, placa de baza Intel cu procesor AMD, timpenii de-astea. Faptul ca "le vrei" e fix pix. Deja cred ca nu mai sunt valabile jumate' din ofertele care erau atunci. Mint - aparent te incadrezi in 3500 daca le iei cit mai repede si nu dormi. Procesorul ala sigur nu mai sta mult la juma' de pret. Si nu uita de codul ala de reducere la checkout ca sa primesc si eu de-o bere. happy

| gabicoo a răspuns:

Esteeeeeeeeee.
laughing

| xzawn17 a răspuns:

Salut,da este!

| Narcys_Eduard_1995 a răspuns:

Viking de pe Pc Garage. E chiar ok