| MiHai3122 a întrebat:

Este esentiala pasta termoconductoare daca esti de genul hardcore gamer daca n-am gresit termenul, pentru un pc de exemplu ( i5 8400/ryzen 5 244, 8gb, 1tb,1060 3/6gb 8gb)?

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Normal! Si la un procesor mai slabut este necesara pasta. Se arde procesorul automat.

Bula
| Bula a răspuns:

Atat pasta termoconductoare, cat si cooler-ul folosit, dar SI modul de aplicare al pastei sunt esentiale!

Daca totul este bine montat, atunci in BIOS trebuie sa-ti arate temperatura CPU maxim 42 grade Celsius, iar in timpul jocului "la greu" temperatura CPU sa nu se ridice peste 55 grade - ambele temperaturi masurate dupa cel putin 20-30 minute de functionare continua.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns (pentru Bula):

Unele procesoare de generație mai nouă induc bine și în peste 60 de grade

| Bula a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

"Bine" este relativ.
Procesoarele Intel isi scad viteza de lucru la nici jumatate la 60 grade - tocmai bun pentru gaming... laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți mărturisesc ca am un PC vechi de 14 ani si nu am aplicat niciodată pasta termoconductoare.

| Sekim a răspuns:

Salut
Pasta termoconductoare este necesara pe orice procesor si pe placa video. Fara pasta termoconductoare se va supraincalzii si se va arde impreuna cu placa de baza creand un scurt circuit probabil. Sunt sanse sa ti se topeasca radiatorul coolerului peste placa de baza ceea ce este mult mai grav. O pasta termoconductoare buna poate face diferenta si a 10 grade C.

| Adrian5575 a răspuns:

Conteaza si calitatea si cantitatea! nu doar "sa fie acolo". Fara el nu ai nici o sansa sa stea PC-ul pornit mai mult de 5 min.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Pasta termoconductoare este necesară pentru orice pc, indiferent pentru ce il folosesti, deoarece fără pasta nu se realizează contactul termic dintre procesor si cooler

| Aretha a răspuns:

Pentru orice. Normal. E nevoie de racire.