| Illuminati2016 a întrebat:

Este mai bun un hard disk 250Gb cu 13% health in HDD Sentinel? Windows zice ca e healthy, adica nu sa il folosesc pentru fisiere importante, eu acum joc world of tanks test server si nu a murit inca si nici nu scoate zgomote cum ca ar muri.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Hard disk-urile cu probleme le poti folosi, dar cu prezumtia ca se pot defecta la orice moment.
Ca urmare, pe ele sa nu stochezi fisiere importante, ce nu le-ai copiat (salvat) si pe alt suport.

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca nu zici exact ce parametri are afectati, nu iti pot raspunde. Daca a facut niste bad-uri din motiv de soc fizic dar nu a avut probleme la capete, totul e bine. Pune si tu pe net undeva un screenshot sa vad parametrii SMART.

| Illuminati2016 explică (pentru GabiDumitrescu):

Are vreo 300+ sectoare bad

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Illuminati2016):

Cind au aparut si de ce? Alte probleme? Cite ore de functionare are? Pune un screenshot ca sa nu te intreb de cate una pe rind...

| Illuminati2016 explică (pentru GabiDumitrescu):

Hdd-ul e din 2008,
Timp de functionare 493 zile
Porniri/opriri 5531
386 bad sectors
19 weak sectors
Hard disk-ul e salvage dintr-o unitate veche si avea o eticheta pe hdd care scria defect

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Illuminati2016):

Ah, pai in cazul asta... mare lucru ca mai merge. Oricum, e destul de putin folosit. HDD-ul meu intern are 42782 de ore si il am de vreo 5 ani, cred. A facut 8 bad-uri in primele luni, ca a mincat-o pe nevasta-mea sa dea cu matura pe linga cablul meu de alimentare si mi-a taiat curentul in timp ce scria. De atunci nu a mai facut altele. La asta de care zici tu poti incerca un low-level format. Daca nu are spinup retries, e bine. A fost frecat oleaca, saracul. Al meu are 1193 de porniri/opriri.

| Illuminati2016 explică (pentru GabiDumitrescu):

Oof ce nasol ca i-a luat curentul asa, eu il folosect pentru chestii non importante ca nu risc sa pun date importante nu ca nu ar putea supravietui mai mult in hdd sentinel zice ca are 22 de zile ramase, eu cred ca duce mai mult

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Illuminati2016):

Da-l naibii de Sentinel. Ia si baga un low level. https://hddguru.com/software/HDD-LLF-Low-Level-Format-Tool/

| Illuminati2016 explică (pentru GabiDumitrescu):

O sa il incerc