| StephanSaiyan a întrebat:

Este normal ca Antivirusul sa considere Windows Powershell drept virus? si sa-l baga in carantina mereu?

Răspuns Câştigător
| cezar003 a răspuns:

Majoritatea antivirusilor gratuiti si care se autointituleaza, sunt de fapt niste virusi care au menirea de a neutraliza imunitatea windows defender si a deschide portile pentru a putea intra chestii neprevazute, i-ti recomand sa dezinstalezi acel fals antivirus si sa instalezi ESET sau Bitdefender versiuni trial

11 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Pentru un antivirus e normal mai nou sa bage crackuri in carantina, generatoare de seriale si chestii de genul. Insa de un serviciu sau fisier Windows neinfectat nu se atinge. Posibil sa ai vreun virus periculos care sa inceapa sa puna stapanire pe anumite servicii windows. Sau un virus care "fura identitatea" unui serviciu.
Powershellul e singurul lucru pe care il baga in carantina? Altceva nu gaseste_ Ai dat full scan?

| flixbuster a răspuns:

Cel mai probabil ai un program rau intentionat care foloseste numele unui fisier standard de Windows pentru a pacali utilizatorul. Ai incredere in antivirus. Problema este alta: faptul ca tot reapare (spui ca-l baga in carantia mereu) - deci mai e altceva care tot re-aduce acest program cumva, de undeva.

Powershell legitim se gaseste pe Windows 10 in calea: C:/Windows/System32/WindowsPowerShell/v1.0/powershell.exe

Verfica in carantina care este calea completa a fisierului si in functie de aceasta iti vei da seama daca este Powershell legitim sau un alt program care foloseste numele de Powershell.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu este normal deloc. straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea incepe prin a ne spune ce antivirus ai.
In mod normal nu trebuie sa detecteze powershell ca fiind virus, dar este posibil ca powershell sa fi fost infectat de catre niste virusi.

| StephanSaiyan explică (pentru anonim_4396):

Avast. insa l-am dezinstalat si am pus ESET

| cezar003 a răspuns:

Antivirusul tau daca lupta cu Microsoft, inseamna ca de fapt este un virus trojan (calul troian)

| cezar003 a răspuns:

Nu stiu cum sunt altii..., dar eu fara Eset ma simt in fundul gol
http://prntscr.com/hq7zje

| cezar003 a răspuns:

Iata ca dupa staruinta voastra, am facut un scan cu nod 32 si unicul virus care mi l-a gasit, este propriul sau nas;) http://prntscr.com/hq8nam
Dar nu aplica caz de forta majora peste acordul meu atata timp cat nu fur ci doar evit

| gelu1970 a răspuns (pentru cezar003):

Purefix e activatorul eset. poti sa ignori asta.
in cazul in care vrei sa il mentii activat.

| cezar003 a răspuns (pentru gelu1970):

Este cel de rezerva din partitia E: Eset este instalat la radacina in C: nu? hahaha
Oricum nu avem voie sa vorbim despre asa cevawinking

| BIoody a răspuns:

Depinde ce antivirus folosesti big grin