| luciana200972 a întrebat:

Este normal ca incarcatorul laptopului sa se incalzeasca foarte tare cand fol laptopul vreo 6 ore? Al meu frige rau, mentionez ca este cel original. Este adevarat ca dc tii laptopul in priza acasa ete mai bine sa scoti bateria sa nu se uzeze?

Răspuns Câştigător
| sinblade27 a răspuns:

Orice tip de alimentare sursa sau incarcator se incinge datorita duratei mari de functionare, nu se va intampla nimic asta e principil de functionare bazat pe condensatori. Se mai incing intr-un laptop ramii procesorul si hdd deci... Nu e o problema. In legatura cu bateria da se va duce in timp dar este valabil pentru orice tip de acumulator in medie de 5 -6 ani pana o sa vezi schimbari majore la acumulatorii din bateria de laptop adica 10-20 de min la durata in uz normal

6 răspunsuri:
| NoKidding a răspuns:

laughing ba se aprinde daca scoti bateria, poti sa scoti bateria si cand e aprins laptopul(dar sa fie si incarcatorul bagat). Cat despre incalzirea aia...asa facea si incarcatoru' meu, se incalzeste mai mult cand bagi laptopul la incarcat si bateria lui e goala, pentru ca incarcatorul trebuie sa si incarce bateria si in acelasi timp sa iti tina leptopul alimentat, d'aia se incinge atat.

| hugo a răspuns:

Am laptop si la fel imi face si mie incarcatorul...nu am auzit de varianta in care s scoti bateria, din moment ce laptopul are incarcatorul introdus el foloseste curentul de la incarcator, nu din baterie Si cum a spus si andreea, la fel mi-se incinge si mie acolo sus...pe acolo am aerisirea si d-asta +ca se mai incinge si unde este hard disk-ul big grinnu se poate tine in bratelaughingdoar iarna! bafta!

| Flash a răspuns:

Este adevarat ca dc tii laptopul in priza acasa ete mai bine sa scoti bateria sa nu se uzeze?
Da, acum bateriile sunt Li-ion sau Li-polymer, aceste baterii au o viata de 500 de cicluri de incarcare, daca il tii in priza e ca si cum s-ar incarca, pentru ca curentul trece prin baterie. In plus aceste tipuri de baterii nu au memorie de incarcare, ca Ni-Mh.
Cel mai bine faci asa: incarci bateria complet si apoi o scoti, preferabil e sa fie descarcata complet, nu doar pe jumatate.
Eu asa procedez, am 3 laptopuri: unul de 2 ani, unul de 1 an si unul din primavara.

Da, este normal sa se incinga incarcatorul, mai ales daca folosesti intens laptopul.

| Incubus a răspuns:

Da este normal stai linistita, doar ai grija sa il ti mai mult pe jos(unde isi face racirea mai bine)nu langa laptop indreptul ventilatorului sau dupa caz in pat,
cat despre scosul bateriei este o tampenie ca atunci cand este conectat alimentatorul calcu nu consuma din baterie si cine crezi ca are mai bine grija de baterie decat calculatorul insusi? ca doar de asta a fost facut, nu? si altceva :::
daca o scoti nu vei lungi viata bateriei ci o vei scurta (se plafoneaza )din contra incearca o descarcare completa a bateriei macar o data pe saptamana,(completa insemnand sa anulezi si protectia de intrare in stand by a lui ca sa se consume bateria pana la 0 %)asa vei mentine limitele de minim si maxim ale ei mentinand capacitatea maxima de stocare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu scosul bateriei si eu stiu la fel, dar cu incarcatorul eu nu patesc asa.

| Andreea_3863 a răspuns:

Salut!
Eu am tot laptop si si la mine se incalzeste incarcatorul dar si portiunea aia de deasupra f1, f2, f3 etc...acolo de unde il stingi...frige rau. Eu tin laptopul mereu in priza si nu mi-a zis nimeni sa scot bateria. Dar daca o scoti presupun ca nu se mai aprinde laptopul, nu?hee hee