| DANI_1590 a întrebat:

Este normal pentru un procesor Intel core i7 4790k sa ajunga de la 40°C la 80°C in 10 secunde cat se randeaza o imagine?
Folosesc coolerul stock, ar trebui sa cumpar un cooler nou?

5 răspunsuri:
| DANI_1590 explică:

Deci pasta termica nu are cum sa fie uscata deoarece de abia am pus-o, procesorul e cumparat acum vreo 4 zile, oricum sper ca nu am stricat ceva la el, maine ma duc si imi iau cooler, ce cooler mi-ati recomanda la aprox. 200 lei?

| Jipa95 a răspuns:

Nici pe stock nu ar trebui as ai temperatura aia. Daca ai curata cooler-ul si ai inlocuii pasta termica cu una de calitate, ai sa vezi ca nu vei mai avea temperatura aia.
Numai daca ti procul in OC, atunci cam ar trebui sa-ti iei unul aftermarket.

| halogen001 a răspuns:

Trebuie sa fie de la pasta termica - e uscata sau ineficienta - de exemplu eu aveam in mod normal temperatura intre 40 - 55 si in ultimul timp nici nu m-am uitat la ea (probabil de 1 an sau mai bine) si am avut surpriza sa vad (cu cateva saptamani in urma) ca temperatura era de 75 - destul de mult. Am curatat coolerul de praf, l-am pus la loc si nici o imbunatatire. Atunci l-am scos, am curatat pasta termica veche cu betisoare pentru urechi si alcool sanitar, am pus 2 picaturi de pasta termica siliconica (expirata si aceea de cativa ani dar vad ca e buna) pe radiator, am intins-o uniform cu un card de plastic, am pus radiatorul la loc si am avut placerea sa vad ca temperatura a revenit la normal - 40 - 55 (55 la incarcare maxima).

| alexcris007 a răspuns:

Nu prea este normal. Avand in vedere ca ai dat in jur de 1700 lei pe un procesor, presupun ca iti permiti un cooler de 100 lei.

| Gigi13 a răspuns:

Nu ie deloc normal.
Mai bine cumperi unul nou.