| Myr3ll1994 a întrebat:

Este normal sa fie temperatura procesorului de 62 de grade?

23 răspunsuri:
| CosteaVlad a răspuns:

Temperaturile considerate anormale după părerea mea sunt cele critice, care trec de 150 - 200 C, temperaturi ce pot duce la topirea componentelor în cauză, a procesorului în acest caz.
În altă ordine de idei, temperatura procesorului nu este niciodată fixă, ci aceasta variază în funcţie de gradul de solicitare al acestuia. De exemplu daca nu rulezi nicio aplicaţie, pur şă simplu stai şi te uiţi la desktop, atunci procesorul poate avea în jur de 30 C, în schimb dacă foloseşti diverse aplicaţii, jocuri, etc, automat temperatura lui va creşte, ajungând şi până la 80-90 C. Nu este nicio problemă, e ceva normal. practic el de aia are un cooler care îl răceşte, pentru a nu-i da voie să ajungă la temperaturi la care se poate arde (peste 200 C). 62 cât ai tu e fix pix. happy
La şcoală am pe câteva sisteme un program (speedfan) cu care puteam controla turaţia cooler-ului de pe procesor. L-am pus pe 0%, şi l-am lăsat aşa să văd cam cât creşte. A început să crească temperatura până ce a ajuns undeva pe la 120 C, şi nu s-a întâmplat absolut nimic. După care l-am pornit la loc şi l-am setat la 60%, că la 100% făcea prea mult zgomot. Deci sunt lucruri testate de mine cu mâna mea.
Cei de mai sus care şi-au mai dat cu părerea categoric că au procesoru la 20 - 30 C pentru că nu fac altceva decât să piardă vremea pe mess şi pe net, dar ăsta e regim de funcţionare în "relanty" al PC-ului. E conceput să reziste la mult mai mult de-atât, crede-mă.winking
O zi frumoasă! happy

| CosteaVlad a răspuns:

@anonim, uite aici: AMD Athlon 1400 Temperatură critică: 370 grade C.
http://www.youtube.com/watch?v=ReaAZVd9i3I

Deci poţi începe prin a te gândi să-ţi faci un CV de "angajare" şi să ţi-l depui la cea mai apropiată parohie, poate poate mai au ceva locuri libere. Vezi că vin la tine să mă spovedesc! :>

| sinblade27 a răspuns:

Pt cei ce nu stiu procesorul are temp critica de 90 `C iar temperatura de shutdown este 70-80 `C ...depinde de procesor. De exemplu pentru amd phenom2 x4 940 temperatura optima de functionare este de 65 de grade. deci difera de la procesor la procesor uita-te la temp optima de functionare la al tau.Ai trei factori aici temperatura ambientala daca sunt 35 de grade afara normal ca urca si la proc, praf si amplasament prost al radiatorului

| Bacemi a răspuns:

Nu trebuie sa depaseasca 65 de grade. La 62 pot spune ca nu prea e bine. Ar trebui sa faci si tu ceva in acest sens. Ar fi mult mai bine la un 40-50.

| baiatuucupizzza a răspuns:

Nu nu este bine schimba coolerul cu unul mai mare si daca gasesti radiator de cupru cu siguranta vei avea rezultate bune

| RaR a răspuns:

Nu

| RaR a răspuns:

Nu nu e normal

Răspuns utilizator avertizat
| Robiii a răspuns:

Pai dupa mine eu spun ca da in jur de 60laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.
Du-te la un Service cu el urgent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vlad_bv daca-mi arati u un procesor sa urce in 150-200 de grade eu din inginer ma fac popa. I`a documenteaza`te mai bine pe net sa vezi ca temperatura critica depinde de la procesor la procesor. Oricum cea mai mare temperatura critica pentru un procesor am vazut-o la 90 de grade, dar logic e recomandat pentru siguranta fiecaruia sa fie cat mai scazuta. La mine de ex la amd sempron la 3000+ imi sta iarna in idle (messeger mai mult) in 38-39 si vara nu`mi urca mai mult de 43-45 de grade in idle. Recomandat e cand se vad temperaturi inalte pentru siguranta sa se inlocuiasca pasta termica si atentie si la pasta, nu luatzi pasta dinaia la 3 lei tubu. Va recomand sa va uitatzi pe net si sa comparatzi specificatziile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inginerule anonim, te asteapta biserica "Sf. Cinci" din campusul Politehnicii laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| xBro a răspuns:

Sall pune pasta termoconductoare pe procesor, sterge-l de praf cu un servetel si dupa pune pasta, nu mult cat un bob de orez dupa pune coolerul pe el, numai sta sa intinzi sau eu stiu ce sa mai faci, si cat despre temperatura daca este in full load e bine, dar daca depaseste de 70 de C orpeste-l e de rau, deja se expune la pagube mari, cat despre temperatura este bine tinand cont ca este si vara, BAFTA!

| SanduINFINITE a răspuns:

Nu chiar eu zic 20 grade e ok zic eu

| So Good a răspuns:

OPRESTEL! nu este bine trebuie in jur de 20-40 peste 50 eeste de rau

| Boxxa17 a răspuns:

Ce procesor?

| Alex_8736 a răspuns:

Nu este normalhappy.

| Atat_Ady_1991 a răspuns:

Trebuie sa fie inte 30-40 grade temperatura procesorului

| Tataee09 a răspuns:

In general nu e normal. Depinde de la procesor la procesor. Celor mai noi le convine temperatura asta. Cel mai probabil s-a uscat pasta termica intre procesor si cooler, sau s-a incarcat ventilatorul de praf...

| Florin_Pirvu_1992 a răspuns:

Am un laptop Lenovo G580 procesor 1, 7 mhz si daca stau pe fb mess si youtube imi sta la 50 de grade cateodata si am si cooler, adica, cooler pad Microsoft si nu prea se simte diferenta, la jocuri, nu am verificat sa vad la cat imi urca procesoru, va rog explicatiiiiii big grin sa stiu daca e bina ca urca asa sau nu happy

| Ionescu_Gigi_1982 a răspuns:

Eu am un un AMD PHENOM IIX4 N950 si imi arata temperatura max admisa 115c si imi functioneaza mai tot timpu 62c nu stiu daca e de bine sau de rau daca aveci o parere as fi recunascator multumesc

| Ilie_Cosmin_1988 a răspuns:

Salut,
Eu am un I7 generatia a patra de 1.80 Ghz, si toate cele 4 core-uri imi stau in timpul liber la 48(in medie). Cand il solicit la maxim ajunge undeva la 70. Alarma pe CPU Meter este setata by default la 90 de grade. Daca tie iti sta constant intre 60-65 nu este prea ok. Acum depinde si de procesor, de RAM, placa video. Depinde ce anume iti solicita prea mult procesorul. O temperatura optima este de pana in 50 de grade.
Sfatul meu e sa il cureti, sa schimbi pasta termoizolatoare(iti recomand o pasta siliconata pe baza de particule de argint) si eventual... un cooler mai puternic.