| Benyamin173 a întrebat:

Este o diferenta foarte mare de la 75Hz si 144hz? Se poate face ceva ca sa nu se observe mai diferența?

15 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Eu consider ca 60Hz sunt suficienti, 144 mi se pare fita.

| NLS a răspuns:

Da, diferenta e considerabila.

Un ecran cu 75Hz afiseaza 75 imagini pe secunda, unul cu 144Hz, va afisa 144, daca placa video poate genera atatea.

Iti dai si singur seama ca 144 imagini pe secunda vor genera o fluiditate mai mare A CEEA CE VEZI TU pe ecran.

Pentru o persoana obisnuita poate ramane nesesizabil, insa pentru gameri, conteaza.

Faza cu "ochiul uman poate percepe doar 60Hz" e un mit.
Daca ar fi asa, producatorii nu s-ar mai fi chinuit sa scoata ecrane cu 144 sau chiar 240Hz.

Nu e vorba despre calitatea imaginii aici, ci despre fluiditatea miscarilor.

Altfel spus, un monitor cu 144Hz iti da tie sansa sa vezi mai repede ceva important (un dusman sau glont ce se indreapta spre tine, grenada, etc) decat un monitor cu 75Hz.

Cred ca ai inteles ca raspunsul la a doua intrebare e un "NU" categoric, decat investind in a doua varianta, deloc ieftina.

| Superior a răspuns:

Atat iti zic :
Am venit de la 60hz la 144. Acum nu m-as intoarce niciodata la 60hz inapoi, pur si simplu e un lux.
Se observa o miscare mult mai cursiva pana si cand misc sagetuta pe ecran.

| GPA a răspuns:

Ochiul uman nu poate percepe mai mult de 60Hz. Nu vei percepe diferența. Diferențe de cadre (fps) pentru că 144hz = 144fps cu vertical sync/free sync (on) și cu un monitor pe măsură care să ducă acea rată de refresh. Este valabil și pentru cablu (DVI/HDMI/display port)

În general această sincronizare cu rata de refresh trebuie dezactivată!

| Superior a răspuns (pentru GPA):

Esti asa sigur?

Răspuns utilizator avertizat
| animalulferoce a răspuns (pentru GPA):

Delirezi intr-un mare hal. Bolborosesti niste bazaconii ca de parca ai stii despre ce vorbesti.

| GPA a răspuns (pentru alindragos322):

Vezi cum vorbești pentru că ai ciocul cam mare laughing, documentează-te mai binewinking. Singurul aspect ține de comfort.

Dacă ai ochi de vultur, nu este vina mea. Te-a invitat cineva special, zi-mi dacă dorești scandal că putem " negocia ".

| GPA a răspuns (pentru animalulferoce):

Idem ce i-am spus și lui @alindragos322.

| Sekim a răspuns:

Este o diferenta considerabila din punctul meu de vedere. Nu prea poti sa "ascunzi" asta. Poti viziona video le yt despre aceste diferente sau comparatia dintre 75 si 144hz

| Bula a răspuns (pentru Sekim):

Imi place!
Filmele de pe Yt se vad cu 30 cadre (30 Hz) pe un monitor de 60/75Hz si "demonstreaza" diferenta de calitate comparand frecventa de cadre de 144Hz... laughing

Frecventele diferite de cadre au un singur scop: daca se inregistreaza imaginea ecranului cu o camera de filmat, sa nu apara dunga orizontala care se va plimba vertical pe filmare (cauzata de diferenta de frecventa).

| Sekim a răspuns (pentru Bula):

Diferentele pe yt considera explicarea exacta intre 75hz si 144 nu compararea monitoarelor

| Bula a răspuns (pentru Sekim):

Nu am comparat monitoare.
Am explicat doar fenomenul optic pentru care se face diferenta de frecventa cadre.
Daca ai dubii, ia-ti telefonul si filmeaza ecranul ACELUIASI televizor la o imagine TV analogica si una digitala, precum si o redare de filmare facuta la 60 cadre/secunda, de peun stick de memorie.

| Benyamin173 explică:

Ok,am inteles, va multumesc!

| misu27215 a răspuns:

DA este o diferenta destul de mare si in jocuri cat si in filme sau videoclip-uri.nu ai ce sa faci la 144 hz se va vedea mult mai lin (cauta pe internet diferenta) decat la 75hz.