| anonim_4396 a întrebat:

Este o functie( nu stiu cum se zice exact) la poze in care persoana din centru iese foarte clar, in evidenta, iar restul fotografiei iese neclar.
Stiti cum se numeste?
PS: scuze categoria dar am zis ca daca pun alta nu o sa imi raspunda nimeni

6 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Vinietă? Focus?

| Andreeush a răspuns:

Cred că te referi la
focalizare, nu?

| Holiday a răspuns:

Bokeh.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Se cheama focalizare.

| 1q0p2w9o a răspuns:

La iPhone se numeste Portrait, la Samsung se cheama Live Focus, la restul poti sa cauti. Si, la modul general, neclaritatea aceea se numeste, simplu "blur" sau, pentru cunoscatori, "bokeh" [ boche ].

| Ionutalsescea a răspuns:

Portrait sau live focus