| iwancelgroaznic a întrebat:

Este o idee buna sa contruiesti un calculator din piese sau mai bine sa cumperi unul gata asamblat?

3 răspunsuri:
| ΔH a răspuns:

Sa ti-l cumperi din piese.
Cele gata asamblate nu au cele mai stralucite componente in raport cu pretul.
Daca nu te pricepi, iti recomand sa ceri parerea cuiva care se pricepe la hardware.

@XxXAnimatorXxX
De ce comentezi unde nu-ti fierbe oala?
Va iesi mai scump in cazul in care va pune piese mai bune. (Alese cu cap, am spus... sa roage pe cineva care se pricepe sa-i aleaga componentele).
Iar in plus, orice pc/laptop cu windows costa cu 2-3 milioane mai mult fiindca platesti licenta.

| MenInShadow a răspuns:

Uneori, daca faci un calculator tu cu piese cumparate, poate chiar costa mai mult decat cumpararea unui pc noulaughing
Deci mai bine iti cumperi unu nou, asamblat, cu programe, cu windows, etc.

| PotHed a răspuns:

Salut,

Asta depinde ce urmaresti. Daca vrei anumite performante pentru PC tau ar fi ok sa iti cumperi componentele UC (unitati centrale) pe bucati, in felul asta poti alege ce componente sunt mai potrivite pentru a construi PC dorit.
Daca nu te uiti ca PC tau sa aiba nu stiu ce fel de performante, poti sa iti iei un PC complet.winking

Bafta!