| RaduZ20 a întrebat:

Este ok o sursă de 450w la un processor i5 9600KF si o placa video GTX 1060 6GB?

Răspuns Câştigător
| Sorin554896655 a răspuns:

Daca e de calitate, da, e suficienta o sursa de 450W.

Desi as recomanda una de 500W, pentru o rezerva in caz ca schimbi placa video pe viitor, sau mai adaugi ventilatoare si HDD-uri.

Daca sursa e Inter-Tech, Segotep, Linkworld, Rasurbo, Rhombutech, LC-Power, RealPower, si alte nume "exotice", risti sa ramai fara intreg sistemul in cel mai scurt timp.

7 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ce sursa mai exact, si de unde vrei s-o cumperi? Nou nouta sau sh? Cele doua componente ti-ar consuma in jur de 215W (excludem idea de overclock, si celelalte componente). In functie de ce certificare ai sursa si ce alte componente, ar putea sa-ti "duca" sau nu. Conteaza si ce alti consumatori ai, daca ai leduri, ce planuiesti sa faci cu build-ul etc.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da, daca sursa este certificata macar Bronze 80+. Altfel, o pocnitoare chinezeasca la cativa lei, nu te va ajuta.

Bula
| Bula a răspuns:

Teoretic DA,
Practic, depinde de calitatea sursei.

| aditimus a răspuns:

Nu.
Poti pune una de 550 sau 650 modulara.

| Bernardus a răspuns:

Https://www.coolermaster.com/power-supply-calculator/ Baga aici toate componentele din calculator, si o sa iti zica exact de ce sursa ai nevoie

| NLS a răspuns (pentru Bernardus):

Https://outervision.com/power-supply-calculator

cel de la CoolerMaster n-a mai fost actualizat de mult timp, contine doar 2 procesoare din seria Ryzen si nu arata nici amperajul necesar.

| Sorin554896655 a răspuns:

Iti recomand eu un ff buna pe care o am si eu si isi face trebuie bine
Sursa Seasonic M12II-620 EVO Edition Bronze 620W