| Purcărea-Ciulacu_Viviana_1990 a întrebat:

Este ok sa las bateria dupa ce folosesc aparatul sa o las in el?

1 răspuns:
| LinxCont a răspuns:

Daca aparatul e folosit des, sa zicem zilnic sau macar la cateva zile, atunci e ok sa se lase bateria in el. Daca se foloseste rar, o data pe luna sau mai rar, atunci e mai bine sa scoatem bateria din aparat. Depinde si de modelul sau tipul bateriei. Majoritatea bateriilor, dupa ce se descarca sau dupa ce trece un timp mai indelungat pot sa elibereze un electrolit lichid in aparat si se vor coroda sau oxida contactele, arcurile sau ce mai e in contact cu bateria, iar daca acea cantitate de electrolit e mare, atunci se poate strica chiar aparatul. Sunt si baterii care pot fi lasate in aparat, de exemplu bateria din placa de baza sta mult timp fara a fi schimbata.
In acelasi timp, daca aparatul foloseste simultan mai multe baterii in serie, atunci toate bateriile folosite simultan, trebuie sa fie de acelasi tip si de aceeasi vechime, asa incat curentul inmagazinat de fiecare baterie sa fie acelasi. In caz contrar, daca se pun mai multe baterii in serie unele mai descarcate, altele mai pline sau unele de capacitate mai mare altele mai slabe, atunci bateriile mai slabe se vor descarca cu mult inaintea celorlalte care sunt incarcate mai puternic si vor fi supuse la o descarcare fortata ce va conduce la aparitia de scurgeri de electrolit.