| Rankup a întrebat:

Este posibil sa instalezi un windows nou fara sa pierzi fisierele si driverele din vechiul windows? Sau mai bine zis cand instalezi windows-ul si dai pe customs daca nu formatezi sau stergi nimic si instalezi windows-ul in spatiul ramas driverele si restul se vor sterge?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inainte de re-instalare trebuie sa-ti salvezi in alta partitie /alt disc driverele si fisierele care iti sunt importante.
Dupa reinstalare le poti folosi din nou.

| Rankup explică (pentru Bula):

Sau ia zi daca il instalezi fara sa intru in boot meniu adica direct din setup ce zici asa se vor pierde?

P.s nu vreau sa instalez un alt windows sunt multumit de windows 10 pro N dar vreau sa stiu

| Bula a răspuns (pentru Rankup):

Evident ca se vor pierde la instalare.

De ce nu faci salvare de siguranta pentru intregul sistem, pe un hard disc diferit?
Ai avea posibilitatea sa restabilesti sistemul la care salvare iti convine!

| cfrtobias a răspuns (pentru Bula):

De hard disk portabil (extern) zici?

| Bula a răspuns (pentru cfrtobias):

Daca ai laptop, atunci doar hdd extern poti folosi.
In PC poti monta al doilea disk pe care sa fie salvarile de sistem.

| antonel18 a răspuns:

Salut, tot ce nu vrei sa se stearga bagi in partitia D( spre exemplu ) Partitia C avand windows-ul actual pe ea, cand dai sa instalezi noul windows formatezi doar partitia C si ii dai instal la windows, in cele din urma dupa ce pornesti windowsul o sa ai fisierele vechi in D de care ai nevoie iar fisierele de la windows-ul vechi vor fi sterse automat de catre cel nou ( inclusiv driverele ), pentru a instala cu usurinta driverele dupa reinstalarea windowsului recomand descarcarea programului Driver Booster ( ultima versiune cu un key de pe Youtube ) dai o scanare si pe urma se instaleaza toate driverele singure. Ramane doar sa-ti mai descarci tu restul programelor in cazul in care nu ai deja o '' instalare '' a lor pusa pe undeva prin D. Succes