| Hypathia a întrebat:

Este posibil să-mi programez laptop-ul să se deschidă la o anumită oră și să se conecteze la un anumit site? Dacă da, cum? Mulțumesc!

6 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

DA! este un program in pc-ul tau care se numeste Scheduled Task
PC-ul tău îţi poate fi de mare ajutor în diverse situaţii. Mai mult de atât îl poţi seta astfel încât să lanseze singur în execuţie anumite scripturi, programe, documente la o dată care îţi convine ţie. Scheduled Task este un serviciu oferit de Windows care porneşte de fiecare dată când se încarcă sistemul de operare şi rulează în fundal.
Cu ajutorul lui poţi programa calculatorul să execute o anumită sarcină zilnic, săptămânal, lunar sau la anumite momente, poţi schimba programarea unei sarcini, poţi opri o sarcină programată sau poţi configura cum va fi executată sarcina la timpul potrivit.
Accesează secţiunea Scheduled Tasks din Control Panel. Îl poţi găsi şi în:
Start=>All Programs=>Accessories=>System Tools
Pentru a programa o nouă sarcină dă dublu clic pe iconul Add Scheduled Task şi
urmează paşii indicaţi de wizard.
În primul pas ţi se va cere să alegi programul pe care doreşti să îl programezi. Dacă nu este în listă foloseşte butonul Browse. În al doilea pas ţi se cere să tastezi un nume şi să bifezi tipul: zilnic, săptămânal, lunar, o singură dată, când porneşte calculatorul, când sunt logat în cont.
Dacă vrei să configurezi mai multe setări pentru program bifează Open Advanced
Properties for This Task when I click Finish pe ultimă pagină a wizardului.
Dacă e foarte important pentru tine ca sarcina să fie executată exact la o anumită oră trebuie să verifici mai întâi dacă ceasul PC-ului funcţionează corect. În caz contrar îl poţi seta dând clic pe ora afişată în Zona de notificare. Poţi de asemenea să setezi să ruleze programul doar dacă tu eşti logat în cont.
Secţiunea Scheduled Tasks din Control Panel pe lângă iconul care permite adăugarea de
noi sarcini programate conţine şi lista cu sarcinile deja setate. Dacă doreşti să modifici una dintre aceste sarcini nu trebuie decât să dai clic dreapta pe ea. Meniul contextual îţi va da acces la opţiunile pe care le ai selectând Properties.
Pentru a schimba aplicaţia programată introdu în Run calea către noul program.
Pentru a schimba data programată alege tabul Schedule. Din tabul Settings poţi
personaliza diverse setări precum timpul maxim în care să ruleze, cât timp să fie
calculatorul Idle precum şi alte setări legate de managementul energiei.
Dacă vrei să ştergi o sarcină nu trebuie decât să o selectezi şi să apeşi tasta Del. O poţi şterge şi folosind meniul contextual.
Deşi ştiam de existenţa acestui serviciu oferit de Windows l-am folosit destul de puţin, precum marea majoritate a utilizatorilor neexperimentaţi.
E ideal pentru a seta activitatea de mentenanţă a computerului precum scanarea, curăţarea hardului de fişiere inutile, defragmentarea diskului. Poţi seta pornirea clientului de email la anumite ore astfel încât să îţi poţi face un program pentru citirea mailurilor în vederea unei mai bune gestiuni a timpului. După ce am reuşit să o înţelegem şi să-i vedem nenumăratele configuraţii posibile am început să îi acordăm mai multă atenţie.
De exemplu poţi adăuga 2 sarcini, una să deschidă email-ul la pornirea calculatorului şi una să deschidă browserul şi să încarce o anumită pagină de Internet de unde îţi citeşti tu de obicei ştirile. După ce le-ai configurat nu trebuie decât să dai drumul la calculator dimineaţa şi îţi vei vedea mesajele şi vei citi ştirile fără niciun efort. Dacă ţi-ai folosit creativitatea şi ai găsit un mod interesant de a le pune în slujba ta spune-ne şi nouă.
Învaţă-te să exploatezi la maxim avantajele Sarcinilor programate.
BY!

| adi a răspuns:

Din pacate nu poti sa il faci sa porneasca la o anumita ora sad

| Hypathia explică:

Am programat laptop-ul pentru ora 8 și nu a pornit, ați avut dreptate că nu merge, eu speram să meargă. sad

| todea1990 a răspuns:

Cauta un program pe google. stiu ca exista dar nu mai stiu cum se numeste eu stiu ca l-am incercat mai demult pe calc doar atat