| anonim_4396 a întrebat:

Este rau daca cineva imi stie adresa ip?

8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Nu.

| Sn4k3 a răspuns:

Depinde de persoana, dar nu ar trebui sa ti-o stie nimeni, poate te lasa unu' fara net laughing.

| danutzu96 a răspuns:

Depinde ce ai facut / ce stie persoana sa faca. Se poate face tracking si sa se afle locatia aproximativa, atacuri DDOS si altele. Daca ai facut ceva ilegal adresa ip este folosita pentru indentificarea ta, politia obtinand datele tale de la providerul de internet.

| Deliiiia a răspuns:

Nu prea poate sa faca nimic cu ea, decat sa-ti afle locatia aproximativa a locuintei.

| KenNine a răspuns:

NU dar cineva care e expert poate mai multe decat doar adresa.

| 2P a răspuns:

Da, spre exemplu eu iti pot trimite un link cu o poza schimbata,
dupa cel accesezi ti se descarca si porneste un program server in pc
eu stiind-uti ip-ul il introduc in programul meu de remote control si ori te monitorizez ori imi bat joc...gen iti dau restart, iti sterg fisiere sau iti aflu parolele, care apropo iti sunt stocate in browser,
Daca ai un antivirus se complica unpic situatia dar nu prea, am un script care exporta lista cu programele care le ai instalate, imi vine pe e-mail si iti setez un script cu drepturi de admin care sa treaca de UAC si uite asa am trecut si de antivirus,
Numai zic de Firewalul din windows ca ala e joaca de copil

| danutzu96 a răspuns (pentru 2P):

Sunt fumate de mult chestiile alea. Nu mai pune nimeni botu' la astea. Programele de ativirus acutale (chiar si variantele free) neutralizeaza imediat fisierul infectat, ele putand sa detecteze si sa blocheze conexiunile externe suspicioase daca a avut loc executarea virusului.

| forlucky a răspuns:

Depinde de intetiile acelei persoane