| Andrey550 a întrebat:

Este vreo diferență într-e 110w Rms și 110w? Adica tot aceeasi unitate de măsură este?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

În principiu, RMS este puterea medie la care funcționează boxele fără probleme. Când achiziționezi un component audio, asta e puterea pe care trebuie să o ai în vedere.
RMS = Root Mean Square
PMPO = Peak Music Power Output
Pe de altă parte, PMPO este o putere "maximă" pe care acel echipament l-ar avea în anumite condiții improbabile de utilizare (de exemplu maximum de putere pe care îl poți băga într-o boxă timp de 10 secunde înainte să se ardă). Am dat exemplul, pentru ca PMPO nu e standardizat și e în general folosit de producători ca să "umfle" cifrele cu care iși laudă produsul, din motive de marketing.

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

RMS e o flasneta, 110 W pe bune iti zboara geamurile.