| anonim_4396 a întrebat:

Este vreun program cu care pot bloca accesul la anumite site-uri, canale, bloguri, articole si alte pagini de pe net? De exemplu as vrea sa blochez un anumit clip de pe Youtube pentru a nu-l mai putea accesa fara deblocare, sa fie blocat tot timpul. Pentru a nu mai avea acces nimeni la ele. Fundita

18 răspunsuri:
| mont a răspuns:

Se poate si mai simplu cu firewal-uri, control parental.

| MagicOneT a răspuns:

Exista o extensie pentru google, Block sites.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru MagicOneT):

laughing ma il poti face u din pc simpu si rapid
deschizi un new document text si dai copy, past la asta (sa zicem ca blocam facebook)

attrib -r %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts

SET NEWLINE=^& echo.

FIND /C /I "facebook" %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts
IF %ERRORLEVEL% NEQ 0 ECHO ^127.0.0.1 facebook.com>>%WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts

si o salvezi hosts.bat

| AdrenalinTm a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Si cand vrei sa mai adaugi siteuri de blocat ii dai edit si adaugi cate vrei u

| AdrenalinTm a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Nimeni de pe pc tau restul internetului o sa aiba acces

| anonim_4396 explică (pentru AdrenalinTm):

Buna! Ce si unde sa dau copy-past? Unde sa fac acel nou document? Te rog sa dai mai multe detalii.

| anonim_4396 explică (pentru AdrenalinTm):

Si de exemplu pot bloca doar un singur clip de pe Youtube sau un articol de pe un ziar online?

| anonim_4396 explică (pentru AdrenalinTm):

Am incercat sa fac ce ai spus si nu mi-a mers.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci dupa ce dai copy past la ce ti-am zis eu si il salvezi host.bat
il rulezi cu clik dreapta run to administrator dupa dai un restart uneorie nevoie si gata cand mai vrei sa adaugi un site sau ce vrei u mai adaugi dedesubt inca una din aia
si ti-am zis u blochezi accesul la acel site doar pc care rulezi treaba aia nu in toate pc

| AdrenalinTm a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau daca nu merge treaba asta sau te incurci sau ceva hai ca iti zic cum faci asta si manual
intri in C:\Windows\System32\drivers\etc
in host si adaugi acolo ip asta 127.0.0.1 urmat de adresa care o vrei u dar fara (http://www) si salvezi si gata

| anonim_4396 explică (pentru AdrenalinTm):

Asta trebuie sa dau copy/paste?

attrib -r %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts

SET NEWLINE=^& echo.

FIND /C /I "facebook" %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts
IF %ERRORLEVEL% NEQ 0 ECHO ^127.0.0.1 facebook.com>>%WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts

| anonim_4396 explică (pentru AdrenalinTm):

Am incercat varianta asta in toate chipurile dar nu a mers DELOC.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru anonim_4396):

La asta dai copi past

attrib -r %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts

SET NEWLINE=^& echo.

FIND /C /I "facebook" %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts
IF %ERRORLEVEL% NEQ 0 ECHO ^127.0.0.1 facebook.com>>%WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts

si in loc unde am scris eu facebook u scrii altceva ce link ai u nevoie dai dupa x si il salvezi hosts.bat
si dupa il deschizi cu drepturi de administrator GREEEUuuuuuu

uite aici iate dupa asta si fa manual
https://www.youtube.com/watch?v=bhVeO_CdvZU

| anonim_4396 explică (pentru AdrenalinTm):

Si cum dau sa-l deschid cu drepturi de administrator? Am incercat si varianta asta dar nu-mi iese deloc!

| AdrenalinTm a răspuns (pentru anonim_4396):

Faci ceva gresit u
ca sa il rulezi cu drepturi de administrator dai clik dreapta pe iconita aia de host si scrie acolo run to administrator l-ai rulat dai restart si aia e

| anonim_4396 explică (pentru AdrenalinTm):

In folder mai este un fisier numit hosts. Pe acela il las in pace?

| AdrenalinTm a răspuns (pentru anonim_4396):

Ala ii dai edit si adaugi acolo siteurile care nu vrei
cauta pe you tube

| anonim_4396 explică (pentru AdrenalinTm):

Am incercat si in ala si nu a mers deloc.