| anonim_4396 a întrebat:

Eu am auzit ca jocurile merg mai bine in windows vista decat in xp, bineinteles atata timp cat calculatorul indeplineste toate cerintele pentru instalarea windosului vista sau pentru a avea vista. Asa e?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde.
Pe un calculator X, ce are o configurație la limita cerințelor jocului, va merge mai bine pe XP.
Pe un calculator Y, ce are o configurație peste cerințele jocului, va merge mai bine pe Vista, cu șanse mari de a se și vedea mai bine (datorită noului DirectX 10, folosit de 90% din jocurile apărute după 2007).

5 răspunsuri:
| m4them4tic a răspuns:

Din cate stiu fiecare joc are anumite cerinte, care difera putin de la XP la Vista.
De exemplu daca un joc cere pentru XP procesor de 2, 6Ghz, pentru Vista va cere unul superior de exemplu 3. 0Ghz sau chiar dual.La fel e si cu memoria RAM, pe XP mai putin, pe Vista mai mult. Ceea ce nu e valabil si pentru video sau spatiu de pe HDD.
Deci, daca ai un sistem mediu, foloseste XP sau mai nou Windows 7(care inca nu e lansat, dar se gasesc versiuni beta)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am vista si nu imi merg deloc unele jocuriconfused

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai bine merg jocurile pe WINDOWS 7. Chiar daca nu s-a lansat merita asteptat si cumparat. Am versiunea beta si imi merg unele jocuri care nu-mi mergeau pe XP. Si credeti-ma, sunt expert, lucrez la Ultra Pro Computers.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu vreau sa- mi pun vista am 2gb amd athlon 64 si eu am doua jocuri care nu merg pe xp expertii imi spun ca vista e prost si xp e mai bun Ce sa fac?

| dean a răspuns:

Ma bazez mai mult pe XP, XP este ceva mai profesional iar Vista este mai simplu pentru computer de acasa.