| andrei201824 a întrebat:

Eu am un laptop Lenovo ideapad 700-15ISK cu processor Intel Core i7-6700HQ 2.60GHz, Placa video Nvidia GeForce GTX 950m (notebook), 8Gb Ram si Windows 10 Pro 64Bit. Eu vreau sa fac niste "Upgradeuri" acestui laptop... Pot schimba cumva placa video ( stiu ca e "lipita" de placa de baza)? Vreau sa ma duc la un service, sa-mi puna in locul placii video actuale, un GTX 970, sau una din seria 10 ( 1050, 1060, 1070, 1080 ). Acest lucru este posibil pentru laptopul meu? Vreau sa mai pun si inca 8Gb Ram, iar asta stiu ca pot face...
Si mai am o intrebare: Pot pune un SSD de 256Gb sau 512Gb?

Multumesc pentru atentie.

Răspuns Câştigător
| notbekon a răspuns:

Buna,

Din pacate nu poti sa schimbi placa video separat pentru ca este integrata, deci ca sa o schimbi trebuie sa inlocuiesti totodata placa de baza.

Da, poti sa mai adaugi niste RAM, m-am informat si mai un slot aditional pentru inca o placuta de 8gb. (cred ca gasesti pe net un tutorial de instalare)

Iar vorbind de SSD, poti sa iti pui unul de orice capacitate, doar ca va trebui sa inlocuiesti HDD-ul pe care il ai (asta daca nu ai sloturi separate pentru alt spatiu de stocare, ceea ce doar tu poti sa verifici - aici chiar imi pare rau ca nu am putut sa te ajut pentru ca nu gasesc pe net daca mai ai inca un slot).

| andrei201824 explică (pentru notbekon):

Stiu oricum sa-mi instalez o placuta de ram, si o sa caut o placa de baza cu o placa video GTX 970 sau daca pot si am bani o sa-mi iau chiar una cu 1060 sau 1080 laughing))))) Iar diseara o sa verific daca am un slot de SDD laughing)) MULTUMESC MULT PT AJUTOR!

| notbekon a răspuns (pentru andrei201824):

N-ai pentru ce!
Bafta cu instalarea!