| MariusBon a întrebat:

Eu am un procesor AMD A8-6600k cu placa video integrata AMD Radeon HD8570d si vreau sa o pun in crossfire cu HD7750. Insa, este o problema: sunt vreo 5-6 placi video HD7750, fiecare cu specificatii diferite (http://www.emag.ro/search/amd%20radeon%20hd7750). As dori sa aflu daca toate placile video HD7750 sunt compatibile cu placa mea integrata sau daca mai exista si alte placi grafice pe care le pot pune in crossfire cu placa integrata. PS: o sursa de 450w ar fi suficienta pentru crossfire?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Marea diferenta cand is multe placi si acelasi model e de: producator/racire/frecvente usor schimbate.
7750 e maximul care il poti pune pentru un crossfire echilibrat.
Eu recomand asa: http://bit.ly/19CnVNq si e suficient.
Sursa... pai depinde de producator. Daca e un producator. Daca are electronica buna, e foarte ok. Daca e un Delux/jnc/etc., nu e chiar bine. Oricum, sursa o sa reziste, teoretic, deoarece sistemul consuma destul de putin.

| MariusBon explică (pentru sltlp):

Deci pot sa aleg ori care dintre acele placi video si sa pun in crossfire cat timp este Radeon HD7750? Sursa a venit cu carcasa... insa pare in regula.

3 răspunsuri:
| S3c0ndSh0t a răspuns:

Sunt slabe placile.Mai bine cumperi una si buna decât 2 slabe.Parerea mea

| MariusBon explică (pentru S3c0ndSh0t):

Ai partial dreptate. Eu as vrea sa imi cumpar o placa video buna, insa costa... Oricum, odata puse in crossfire performanta grafica va creste substantial. Adica poti sa cauti si pe youtube filmulete in care, cu aceasta configuratie cu 2 placi, se ruleaza cele mai noi jocuri la detalii maxime. Deci, 1 placa slaba+1 alta placa slaba= putere grafica suficienta.