| Narutoxxx a întrebat:

Eu am un procesor dual core. In task manager imi arata asa: Cores 1, Logical processors 2. Cum este posibil? Daca am dual core de ce imi rezulta ca am 1 in task manager?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este 1 procesor fizic si 2 virtuale. Sunt core 2 duo care au 2 procesoare fizice si 2 virtuale. Apoi au aparut cele cu mai multe procesoare fizice (3, 4, 6 sau 8) si mai multe procesoare virtuale (pana la 16).
Uite un exemplu: http://ark.intel.com/......o-3_50-GHz
Acolo scrie # of Cores= 8 si # of Threads =16.

1 răspuns:
| IonutzMariusz a răspuns:

Ce ai tu nu este Dual-Core "original" este un Single-Core care are o tehnologie numită Hyper-Threading, adică în aplicații se va comporta ca un Dual-Core datorită acelor 2 nuclee logice! Practic în procesor dacă desfaci acel scut vezi un nucleu!