| ScArL3T a întrebat:

Eu aveam o placa video AMD HD 4850 de 1 gb. Recent am achizitionat o placa NVIDIA GT 630 de 2 gb. Un lucru care mi s-a parut suspect este faptul ca placa cea noua nu are o mufa unde sa conectez cablul de la sursa, deci pur si simplu am montat-o in locul ei pe placa de baza si atat. De atunci, pc-ul are freez-uri mult mai dese, blue screen, cateodata chiar si driverul video se opreste din a functiona (monitoarele se opresc pentru cateva secunde, iar apoi repornesc). De asemenea, placa fura din ramii pc-ului. Am 8 gb de ram instalat (am fost si in BIOS pentru a-mi confirma lucrul acesta), iar placa "imprumuta" jumatate din ei. In task manager imi arata ca maximul de rami este 4 gb, iar daca merg in proprietatile placii video imi arata ca, intr-adevar, foloseste cei 4 gb "imprumutati".

As dori sa recuperezi cei 4 gb si daca se poate si un fix pentru nenumaratele freez-uri. Multumesc!

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ea se alimenteaza prin slotul PCI-e. Poate si placa sa fie de vina dar poti sa-mi spui denumirea sursei, a procesorului si si a memoriei? S-ar putea ca sursa sa fie prea slaba.

| ScArL3T explică (pentru Salontanul):

Am facut un album pe imgur cu specificatiile pc-ului.
http://imgur.com/a/iOXAh

| Salontanul a răspuns (pentru ScArL3T):

Perfect! Dar nu mi-ai spus ce sursa ai?

| Salontanul a răspuns (pentru ScArL3T):

Un bai este sursa. Ar trebui sa-ti iei una de macar 600 W. Sursele dau cu cel putin 30% mai putin de cat scrie pe ele. Dupa ce-ti iei o sursa buna mai putem vorbi.