| Myr3ll1994 a întrebat:

Eu noaptea cand ma culc scot calculator din priza, este bine sau rau pentru calculator?

12 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Mare lucru nu faci, doar scoti componentele de sub tensiune. Probabil economisesti 5% din factura la curent daca il opresti in fiecare seara, deci o frectie.
Nu are nimic, e treaba ta, pc-ul tau. Eu recomand folosirea unei prize cu protectie de supratensiune. Nu este prea scumpa, incep de la 30 si ceva de ron si te protejeaza de eventualele socuri (ca sa nu mai stai cu grija ca nu l-ai scos din priza).

| JaJe a răspuns:

Nu are nici un impact asupra calculatorului, ci doar faci economie la curent electric, si calculatorul daca este stins, tot consuma curent electric, la fel ca si televizorul!

Răspuns utilizator avertizat
| iBubble a răspuns:

Nu este rau, dar este mult mai bine pentru tine, deoarece nu mai sunt atintite atatea radiatii asupra ta.

| Daniel123 a răspuns:

Nu are nimic!

| B3cKham a răspuns:

El s-a referit la faptul ca inchide calculatorul si APOI il scoate din priza! nu ca-l scoate din priza in timp ce merge. Sincer nu vad nimic rau in asta, dar daca gresesc corectati-ma

| St3fa a răspuns:

Calculatorul doarme si el pentru ca cand e in priza el inca consuma asa ca faci un bine pentru parinti tai pentru ca economisesti si faci bine si calculatorului pentru ca-l lasi sa se odihneasca!

| bibyyy143 a răspuns:

Nu este bine sa il scoti de fiecare data cand te culci, eu asa am facut si mi s-a ars si a trebuit sa imi cumpar altul asa ca ai grija si nu il mai scoate

| nonytzu a răspuns:

Cred ca este bine sh ca il protejezi de socuri de curent care pot avea loc in timpul noptii si care iti pot distruge calculatorul
funda?

| Ioana099 a răspuns:

Pai nu este prea bine, daca-l tot freci atata o sa-l strici eu il scot din priza cand ploua foarte tare afara sau cand e furtuna

| DJRaino98 a răspuns:

Pai nu prea. Daca il inchizi mai intai

| Ada_8201 a răspuns:

Sincer...nu.De cateva ori si eu am facut asta iar dupa ceva timp mi s`a stricat calculatoru.Reparatu m-a costat in jur de 250 de lei sau mai mult.Deci daca nu vrei sa ti se intample la fel fa bine si inchidel normal big grin