| GiovanniVDM a întrebat:

Eu vreau sa trec de la 32 bit la 64 bit si am auzit ca doar procesorul trebuie sa fie pe o arhitectura pe 64 si celelalte componente nu sunt specializate pe 32 sau 64 de biti. Este adevarat?

Răspuns Câştigător
| KanameKuran a răspuns:

Salut, pentru a "trece" de la un Sistem de Operare(OS) pe 32 bit la unul pe 64bit, trebuie sa ai un procesor ce suporta acest lucru. Pentru a vedea daca procesorul tau suporta un OS pe 64bit:
deschide meniul de start (apasa pe iconita de la windows sau butonul de pe tastatura cu iconita windows) -> "all programs"->"accesories"->"system tools"->"system information". Asteapta sa verifice ce sistem ai si cauta "System Type", daca scrie "x64-based PC" atunci poti sa iti pui un OS pe 64 bit.
Sper ca ti-am raspuns la intrebare.
P.S te sfatuiesc sa te uiti la cerintele minime ale sistemului de operare pe care doresti sa il pui, inainte de a-l instala, pentru a evita eventualele neplaceri.

8 răspunsuri:
| Nimeni10 a răspuns:

Ca sa treci la 64 bit trebuie sa ai minim 4 gb ram, nu are nicio legatura cu procesorul.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fac o sinteza: Procesorul trebuie sa suporte instructiuni pe 64 bit si memoria trebuie sa fie de minim 3 Gb. Cel de mai sus zicea de 4 Gb dar este o concluzie eronata din faptul ca unii zic (pe 32 bit): am 4 Gb si Windowsul nu-mi recunoaste decat 3, 1 sau 3, 7. E adevarat Windows-urile pe 32 de bit nu recunosc memoria de 4 Gb decat partial din ea. In schimb Windowsul pe 64 bit recunoaste pana la 128 Gb dar este si mai mare consumator. Succes!

andreia67
| andreia67 a răspuns (pentru Salontanul):

Nu e obligatoriu sa ai 3 sau 4 GB de RAM desi e evident preferabil. Eu am Windows 7 64 bit si 2GB de RAM pe PC-ul asta pe care scriu acum si functioneaza.

| GiovanniVDM explică (pentru Nimeni10):

Mersi

| GiovanniVDM explică (pentru KanameKuran):

Pai la mine scrie ca am X86-based PC, dar am vazut alt undeva ca scrie 64-bit capable.Si am 4bg ram si un procesor cu arhitectura pe 64 bit (am un i3). Pot face upgrade de la 32 la 64 bit?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru andreia67):

Nu zice nimeni ca-i obligatoriu dar este indicat. Am spus eu ca nu functioneaza si cu 2 Gb? Eu am spus e mare consumator. Dar se simte diferenta. Intra intr-un joc si si ai sa vezi!

| GiovanniVDM explică (pentru Salontanul):

Mersi mult!

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru GiovanniVDM):

Multumesc si eu!