| andrefrancais a întrebat:

Exista alte sisteme de operare care pot rula fisiere.exe? Nu vreau raspunsuri de genul masina virtuala in linux, sa rulez aplicatii cu wine in linux sau react os. Pe scurt, vreau sa stiu daca exista sisteme de operare bazate pe windows.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fisiere EXE executabile exista doar in 2 sisteme de operare: DOS si Windows.
In restul sistemelor se pot rula doar prin simulare, in masina virtuala.

| RAY a răspuns:

Puteți încerca să utilizați ReactOS [1] [2], un sistem de operare dezvoltat independent, care este inspirat de arhitectura Windows 9. x. Spre deosebire de Windows, ReactOS este un sistem de operare liber și open source.

https://www.quora.com/......nt-Windows

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, windows e bazat pe windows si atat

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Ms-dos, Freedos.

| suntserios a răspuns (pentru doctorandus):

Vrei sa zici ca mersi dos e bazat pe windows? Poate vrei sa zici ca windows e bazat pe mersi dos.

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Stiu, am lucrat cu MS-DOS inainte de a lucra cu Windows.

| Wr3nch a răspuns:

Raspuns scurt: Nu.