| alex19051988 a întrebat:

Exista aplicatii care le poti instala pe smartphone si in care poti apela persoane si trimite mesaje din agenda ta, dar fara sa ai minute si mesaje pe cartela doar prin intermediul retelei Wifi sau a traficului de date disponibil de pe cartela. Am auzit intr-un articol despre urmatoarele aplicatii: WhatsApp, Facebook Messenger, Viber, Hangouts, Nimbuzz si Tangoo, dar nu stiu daca se poate apela sau trimite mesaje macar una din ele daca ar fi posibil sa schimbi ceva prin setarile aplicatiei. Singura aplicatie din cele de mai sus care am avut-o instalata pe smartphone este Hangouts, dar nu reusesc nici cum sa trimit mesaje la agenda mea de numere din telefon.

Răspuns Câştigător
| IubescUsturoiul a răspuns:

Foloseste Viber cu incredere. Va trebui sa introduci nr. tau de telefon si o sa iti trimita un cod. Daca nu ai cartela sau nr. nu ai ce sa faci. Pe Viber ai si video-call, dar nu are aceiasi calitate ca si Skype. Pe Whatsapp poti trimite doar mesaje dar poti face grupuri. Am uitat sa mentionez ca poti vorbi pe Viber doar cu pers. care au la randul lor Viber. Pt. a putea vorbi cu toate pers. din agenda poti folosi Viber Out. Sper sa iti fie de ajutor! :-)

3 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Exista Viber si W'app e gratis trebuie si contactele tale sa foloseasca una din aplicatii si merge doar prin intermediul internetului.

| Niklauss a răspuns:

Nu exista asa ceva. Daca ar exista atunci Orange, Vodafone si Telekom ar da faliment, nu te-ai gandit la asta?
Funda?

| alex19051988 explică (pentru Niklauss):

Stiu ca au in proiect pe viitor cei de la WhatsApp sa pot suna si trimite mesaje gratuit sau la costuri foarte mici 2-3 euro lunar nelimitat in toate retelele. Nici macar mesaje gratuite nu se poate trimite la aceste aplicatii.