| 123gabialexandra a întrebat:

Exista ceva cod sau ceva securitate care o poți aplica la un stick și atunci nu mai poți copia informația cu un simplu copy paste? Am pe stick câteva informații personale, pe care nu as vrea sa mi le fure- copieze cineva cu un simplu copy paste.( in cazul când eu nu voi mai fi lângă stick)

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Metode "antifurt" se pot folosi multe, de la simple solutii de parolare pana la metode de securizare complexe si scumpe.
Exista si programe de criptare pentru stick-uri, care dau acces la continutul real doar prin parola. Continutul stick-ului insa se poate sterge /distruge fara parola.

Oricare metoda de securizare necesita si cunostinte tehnice adecvate si costa si bani.

| Fury12 a răspuns:

Salut! Eu stiu un mod de al proteja prin ai pune parola.Pe windowsul 7 introduci stickul in calculator si te duci in My computer dai click dreapta pe el si apesi pe Turn on bitlocker