| Petrovic a întrebat:

Există un serviciu de e-mail (ca Yahoo, Gmail, AOL mail, Hotmail sau altele) care să creeze o adresă de e-mail astfel: user@subdomeniu.servmail.com.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Adresele de e-mail se fac pe server de mail separat de cel de hostare.
Ca adresa de refernta se poate da chiar si un subdomeniu.

Daca te pricepi, poti iregistra si configura si tie un asemenea server pe un calculator de acasa sau la servici.

| Petrovic explică (pentru Bula):

Nu. Am găsit un site polonez, o căsuță poștală în care îți puteai face o astfel de adresă de e-mail: user@subdomeniu.hub.pl
Întreb, există și în România sau în alte țări europene? Pentru serverul de mail de mai sus trebuie să ai (așa am înțeles) un IP localizat în Polonia.

| Bula a răspuns (pentru Petrovic):

Oricare server de e-mail se poate configura astfel.
De regula, site-urile cu subdomenii sunt cele "gratuite", cu 5-6 pagini pe care ti le poti crea tu.
Din aceste sit-uri gratuite s-ar putea sa fie si cativa romanesti care sa aiba atasat si e-mail la contul utilizatorului. Insa n-am mare incredere in ele, fiindca am creat cateva "site-uri gratis" pentru diferite prezentari scurte, au functionat cateva luni, dupa care au fost sterse. Nimeni nu m-a anuntat inainte ca se va sterge contul sau intreg site-ul principal. Multi au ramas astfel fara site-ul lor gratuit...

| Petrovic explică (pentru Bula):

Eu dețin un blog pe Blogspot şi m-am trezit că nu mai am nici o postare. Aşa că am repostat toate postările din nou. Eu la o lună descarc fişierul XML al blog-ului pentru siguranță, dar maierau câteva postări care nu erau în acel XML.

| Bula a răspuns (pentru Petrovic):

Si blogspot este un site cu o parte gratuita, dar exista si varianta platita.
La varianta platita se face intretinere si salvari permanente, precum este inclus si asistenta permanenta.
La varianta platita se poate folosi si nume propriu de domeniu, inregistrat, nu doar subdomeniu.

Acesta este vaşabil la toate site-urile care isi fac reclama cu "pagini web gratuite" (dar pline cu reclame care aduc lor venit).

| Petrovic explică (pentru Bula):

Pe blog-ul meu nu exista reclame.

| Bula a răspuns (pentru Petrovic):

Tu ai un blog, nu website gratuit.
Uita-te pe blogul tau de pe un alt calculator, care n-are add blocker instalat, dar fara sa intrii in contul tau.
Vei vedea si reclame, poate nu tot timpul.

| anonimg a răspuns:

Nu stiu daca cei de la care ai internet iti pot face o asemenea adresa. Trebuie doar sa ii intrebi.