| Emanuel_Cocut_1999 a întrebat:

Exista vreo aplicație ceva pentru Android care face sunetul mai puternic?

8 răspunsuri:
| LinxCont a răspuns:

Exista multe, unele merg, altele nu merg, depinde si de dispozitiv.
Majoritatea nu au mers.
Cu cateva zile in urma am avut placuta surpriza sa dau peste o aplicatie care a functionat. Surpriza a fost placuta doar pe jumatate. Am incercat aplicatia pe un telefon cu Android 4.4 - cel mai prost Android care nu te lasa sa scrii pe card fara root, pe un tv box cu Android 6.0 si pe 2 tablete cu android4.2.
Chiar si pe site scrie ca nu merge cu androidul 4.2 "This app does not work on most 4.2.1-4.3 devices. It should work on 4.4 and higher, as well as on devices below 4.2.1."

Pe cele 2 tablete nu are nici un efect, dar pe telefon si tv box are efectul dorit. Amplificarea e buna, insa daca puterea amplificatorului dispozitivului e mica, intensitatea sunetului nu va creste prea mult. Are un efect foarte bun cand semnalul sonor e slab - il amplifica la nivelul care trebuie ca sa mearga la maximul posibil (intra si in distorsiuni daca se amplifica sunetul prea mult).

Aplicatia despre care vorbesc se numeste Volume Booster Goodev.
http://apkpure.com/volume-booster-goodev/com.goodev.volume.booster

O amplificare de 10 - 20 % ar trebui sa fie suficienta. (amplificarea e foarte mare, nu e de 10% sau de 20% cum e afisat )
Cred ca aplicatia trebuie oprita cand nu se asculta muzica sau nu se urmaresc videoclipuri pentru a economisi bateria daca e vorba de un telefon sau o tableta.

| Bula a răspuns (pentru LinxCont):

Nu cred ca trebuie oprita aplicatia.
Androidul este o varianta de Linux, specializata.
In Linux, volumul este reglat in limtele posibile ale hardware-ului DOAR prin schimbarea onor valori numerice di niste fisiere (text) descriptoare. Aceste aplicatii doar le schimba valorile prestabilite pentru pre-amplificare si amplificare generala (finala). Ca urmare, sunt niste programe mici, care consuma foarte putine resurse.

| Betty12345678 a răspuns:

Cauta ceva legat de volum in magazin.

| Skippy223 a răspuns:

Sunt o gramada, cauta: Volume Booster, Sound Booster, Speaker Booster. Sa nu te astepti la o calitate a sunetului foarte buna, si ai grija sa nu iti strici difuzorul.

| MadHOuse a răspuns:

Salut! Descarca din google play aplicatia mtk engineering mode o deschizi apoi apesi pe mtk settings->hardware testing audihiroloudspeaker si modifici la max vol 160. La fel faci si pentru casti la headset settings! Bafta!(nu ai nevoie de root)

| Emanuel_Cocut_1999 explică (pentru MadHOuse):

De ce nu mă lasă să intru în mtk settings? Îmi apare ceva de genul stock must BE installed

| MadHOuse a răspuns (pentru Emanuel_Cocut_1999):

Ce telefon detii?

| Emanuel_Cocut_1999 explică (pentru MadHOuse):

Note 4