| anonim_4396 a întrebat:

Există vreo diferență semnificativă între durata de viață a unui SSD pe Windows și durata pe Linux (fără partiție swap, cu trim enabled)?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Durata de viata a unui SSD depinde cel mai mult de cantitatea de date scrisa pe el, si de TBW-ul SSD-ului.

Asa ca poate sa tina ORICAT, intre. un an si...multi ani.

Bineinteles, conteaza si controllerul.
Am avut un OCZ de la inceputuri (2011) la care s-a "dus" controllerul ("vestitul" SandForce 2281) dupa 8 luni.

250GB written/day * 365 days = 91250GB written/year

TBW (Total Bytes Written) = 500 : 91.25 = 5.47 years

Deci un SSD mai scump, in conditii destul de vitrege de folosire, poate trece de 5 ani si jumatate.
Iar cand trece de 5 ani, e uzat moral, dar mai ales fizic, adica o sa ai nevoie de altul mai mare.

Am Mint Cinnamon pe un HP S700 Pro, dar nu cred sa existe vreo diferenta notabila fata de Windows, nici in bine, nici in rau.

In Mint nu am facut decat sa setez swappiness-ul la 10 (pentru fisierul de swap, nu partitie.).

1 răspuns:
| Ineys a răspuns:

Un SSD poate sa aiba o durata de viata de zece ani sau chiar mai mult. Chiar nu mi-as face griji pentru asta, oricum o sa-l schimbi inainte sa se strice deoarece o sa fie depasit.

Sa zici c-ar fi mai usor pentru SSD Linux-ul dar nu o sa fie o diferenta de genul ca daca aveai Linux te tinea 2 ani in plus SSD-ul. E nesemnificativ.