| dragoshudita a întrebat:

Exista vreun program cu care sa trag niste numere la sorti? Organizez un concurs de lotto si nu vreau sa apara discutii.

Răspuns Câştigător
| Legend69 a răspuns:

Salut!
Cred ca acest site te-ar putea ajuta!
http://www.random.org/

4 răspunsuri:
| StefanKogut a răspuns:

Loteriile au cerinte speciale cu privire la
extragerea de numere administrata de computere si anume generatorul trrebuie sa foloseasca un algorithm care sa desemneze asa numitele true random numbers. Dintre toate recomandarile doar random.org genereaza true random numbers.

| ℜëßëℓå a răspuns:

Http://www.random.org. Multa lume il foloseste si e online, deci nu ai nevoie de download pentru asta. Sper ca te-am ajutat. Succes!;)

| bulbulica a răspuns:

Varianta lu' legend este foarte buna, dar eu as face old-school : mi-as crea singur un program in C++ de consola sau orice limbaj de programare prin care sa scot numere random ( conditia sa fie ca acel limbaj sa aiba o functie random() happy ), formula este : a + rand() % ((b + 1) – a ) numere sa fie intre [a, b]