| Petrovic a întrebat:

Exista vreun program numit CATALOG SCOLAR pe care pot sa il descarc undeva de pe internet? Sa fie un Macros sau Detabase in Access Office Microsoft sau in Visual Basic (VBA). Sa aiba rubricile materiilor (eventual cu redenumirea acestora), sa adaugi note, absente, sa inchei medii (cu teza sau fara), sa adaugi nota la teza, (sa adugi elevi). La final, dupa ce se introduc toate datele sa pot sa il salvez ca fisier separat si sa pot reincepe unul nou (pentru un nou an scolar).

Daca nu exista imi puteti da macar coduri pentru programare in Detabase Access din Microsoft Office?

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Se ocupa Ghita acusi, ca tot a revenit pesedeul pe felie. Vreo cateva milioane de euro pentru 3-4 ore de munca.

| Petrovic explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu prea inteleg cu „a revenit cu pesedeul pe felie"? Si ce-i cu milioanele de euro?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Petrovic):

Pesedeul are liber la furat. Iar programul asta de care ai nevoie l-ar fi facut GovITHub moca, daca nu l-au facut deja cumva. Ghita il va face pe niste milioane de euro si nici nu va merge ca lumea, cum s-a intimplat cu cardul de sanatate, de exemplu. Usor offtopic - lucrezi ca profesor/invatator, nu? Cu cine ai votat si de ce?

| Petrovic explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu sunt implicat in politica. Nu ma intereseaza.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Petrovic):

Nu trebuie' sa fii implicat in mod deosebit ca sa votezi. Cum ziceam... lucrezi in invatamint?

| Petrovic explică (pentru GabiDumitrescu):

Da.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Petrovic):

Aha, ok. Si la nivel de scoala/liceu-unde predai, sau pe localitate nu foloseste nimeni ceva de genul asta? Nu ar trebui sa ai astfel de informatii DIN SISTEM? Vad ca nu te intereseaza politica, da' presupun ca semeni cu vara-mea... ea habar nu are nimic, lucreaza in invatamint, voteaza cu pesedeul. Sper sa ma insel in cazul tau, ca ea e fara speranta, oricum.
Ai avea urmatoarele chestii:
1. http://www.24edu.ro/ - super misto, dar aici ar trebui macar directorul sa se implice ca sa il implementati la nivel de scoala
2. http://www.androidapplications.ro/catalog-scolar-pt-profesori/p/1070

| Petrovic explică (pentru GabiDumitrescu):

Caut ceva care nu trebuie la nivel de scoala. Am nevoie pentru catalogul provizoriu al meu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Petrovic):

In cazul asta, cred ca in maxim 2-3 ore iti faci frumos catalog singur. Faci un template in Excel si cu asta basta.