| ekkk a întrebat:

Exista vreun program pentru a afla cat curent consuma pc-ul meu?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Consumul real de curent (A) poti masura doar cu un Ampermetru inserat in circuitul de alimentare (220V).
Energia electrica real-consumata (KWh) il poti masura prin contorul electric, deconectand TOTI ceilalti consumatori din urma lui.
Exista si contoare electrice mai noi, digitale, care afiseaza instant si puterea consumata (W).

Prin programe, consumul se poate doar estima, valoarea calculata putand fi mult diferit (chiar de cateva ori), in functie de regimul de functionare reglat pentru PC.

2 răspunsuri:
| Cristy777 a răspuns:

64-bit asa se cheama programa. Sau poti si altfel apeşi windows apoi acolo scrii msinfo32